Mikrokozmosi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Mikrokozmosi (nga greq. μικροκόσμος - bota e vogel) është bota e imte, ne kundershtim me makrokozmosin , bota gjigante. Zona ndërmjet mikro dhe makrokozmosit, e kapshme nga njeriu quhet mesokozmos.

Historia e mikrokozmosit[redakto | redakto tekstin burimor]

Mikrokozmosi ishte deri para zbulimit te mikroskopit te pare një zone thjeshte hamendesuese. Ne boten e imte hyjne qeniet apo sendet mikroskopike, si bakteriet, proteinat, atomet etj. Mikrokozmosi ka ligjet, mundesite dhe dukurite e veta.

Zonat e kërkimit[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]