Jump to content

Milena Dravić

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Milena Dravic (shqiptohet [mǐlena drǎːvit͡ɕ]; Cyrillic Serbian: Милена Дравић, e lindur më 5 tetor 1940) është një aktore Serbe.

E lindur në Beograd, Dravic ishte e përfshirë me artet performuese nga që në moshën 4 vjeç: së pari me valle dhe baletit klasik më vonë. Në vitin 1959, kur ishte në shkollën e mesme, drejtori František Čap e pa në kopertinën e një reviste të të rinjve në një foto grupi me balerinë të tjerë dhe vendosi që ta merte për të qenë në filmin e tij Vrata ostaju otvorena. Pasi u shfaq në disa filma ajo vendosi të ndjekë me kohë të plotë dhe me sukses të regjistruar Akademinë e Arteve Dramatike në Beograd.

Në vitin 1962 kur ajo fitoi Arena e Artë për çmimin aktores më të mirë (e cila ishte e barabartë me Academy Award) për rolin e saj në Branko Bauer në filmin Prekobrojna. Ky ishte momenti që e dërgoi atë në rrugën për t'u bërë ylli më i madh i Jugosllavisë si aktore femër.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The First Fires (1961)
 • Kozara (film) (1962)
 • Destination Death (1964)
 • Man is Not a Bird (1965)
 • The Camp Followers (1965)
 • Looking Into the Eyes of the Sun (1966)
 • Rondo (film)|Rondo (1966)
 • Touha zvaná Anada (1969)
 • W.R.: Mysteries of the Organism (1971)
 • The Role of My Family in the Revolution (1971)
 • The Battle of Sutjeska (film)|The Battle of Sutjeska (1973)
 • Acting Hamlet in the Village of Mrdusa Donja (1974)
 • Special Treatment (1980)
 • Three Summer Days (1997)
 • Cabaret Balkan (1998)
 • Sky Hook (1999)
 • Love and Other Crimes (2008)
 • St. George Shoots the Dragon (2009)

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Milena ka qenë e martuar tre here. Bashkëshorti i saj i fundit është Dragan Nikolić, një aktor Serb.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Milena Dravić tek IMDb
 • Complete filmography at the Complete Index to World Film
 • Dean Sinovčić (3 mars 2008). "Milena Dravić - novi uzlet srpske glumačke zvijezde" [Milena Dravić - New rise of Serbian star actress] (në kroatisht). Nacional (weekly). Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2012. Marrë më 22 korrik 2012.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]