Mimoza Sali

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mimoza Sali

Mimoza Sali ka lindur me 10 prill 1973Durrës, Shqipëri. Ka mbaruar shkollën Pedagogjike të Gjuhëve të Huaja në Shqipëri dhe, më pas, ka përfunduar studimet e larta për Multikulturat në Itali. Punon për të drejtat e emigrantëve në Itali, gjithashtu, gazetare në gazetën kulturore “di tutti i kolori” dhe në “gazetta d'Alba” në Cuneo. Në 1996 ka botuar në Itali, një libër me poezi italisht “il vento della fortuna”, ndërsa në Tiranë - Albania, boton librin me poezi në tre gjuhë: “Lëkura e Gjarprit” shqip, italisht, anglisht. Është fituese e dy çmimeve të para dhe të dyta në takime letrare në Itali, gjithashtu është vlerësuar me çmimin e parë, në takimin e poeteshave të diasporës, maj 2009 në Kosovë. Gjithashtu, aktore në trupën e Teatrit privat në Kuneo.

Ka marrë pjesë në Antologjinë poetike “Itaka e fjalës”, me poetë të ikur nga Shqipëria, Toena-2007. Është Anëtare e Klubit të Shkrimtarëve Shqiptarë në Botë “Drita”, me qendër në Athinë, prej vitit 2008.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]