Mina (këngëtare italiane)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mina
Mina në vitin 1972
U lind në(1940-03-25)25 mars 1940
Emrat e tjerëBaby Gate
ProfesioniKëngëtare
Vite aktiviteti1958–present
Faqja në rrjetwww.minamazzini.com

Anna Maria Quaini[2][3]OMRI (e lindur më 25 mars të vitit 1940), e njohur si Mina Mazzini[4] ose thjeshtë Mina, është një këngëtare italiane. Ajo ishte një element kryesor i emisioneve të shumëllojave televizive[5]dhe një figurë dominante në muzikën pop italiane nga vitet 1960 deri në mesin e viteve 1970, e njohur për gamën e saj vokale me tre oktape,[6] gatishmërinë e zërit të sopranos, dhe imazhin e saj si një grua e emancipuar.[7]

Në shfaqje, Mina kombinonte disa stile moderne me melodi tradicionale italiane dhe muzikë ritëm, e cila e bëri atë këngëtaren më popullore në muzikën italiane. Mina dominonte listat e vendit për pesëmbëdhjetë vjet dhe arriti një nivel të patejkalueshëm të popullaritetit. Ajo ka shënuar 79 albume dhe 71 tekste në listat italiane.[8][9]

Shfaqjet televizive të Minës në vitin 1959 ishin të parat për një këngëtare dhe shkrimtare në Itali. Kënga e saj e zhurmshme e sinkopuar e fitoi pseudonimin Mbretëresha e Screamers.[10]Publiku gjithashtu e quajti atë Tiger të Kremonës për gjestet e saj të egra dhe tronditjen e trupit. Kur ajo u kthye në meloditë e ndezura të popit, grabitësit e Mina në Gjermaninë Perëndimore në 1962 dhe Japoni në 1964 e fituan titullin e artistit më të mirë ndërkombëtar në këto vende. [11] Mënyra sensuale më e rafinuar e Minës u prezantua në vitin 1960 me baladën e Gino Paolit, "Kjo botë në dashuri", e cila u regjistrua në Billboard Hot 100 në vitin 1961.

Mina u ndalua nga televizioni dhe radioja në vitin 1963, sepse shtatzënia e saj dhe marrëdhënia me një aktor të martuar nuk përputheshin me moralin dominuese katolike dhe borgjeze. Pas ndalimit, shërbimi i transmetimit publik RAI u përpoq të vazhdonte të ndalonte këngët e saj, të cilat ishin të drejtpërdrejta në trajtimin e temave të tilla si feja, pirja e duhanit dhe seksi. [15] Veprimi i ftohtë i Mina u bashkua me thirrjen seksuale me pirjen e duhanit publik, flokët e lyer bjonde dhe vetullat e rruajtura për të krijuar një imazh "të keq".

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anna Maria Mazzini[12] ka lindur në një familje të klasës punëtore në Busto Arsizio, Lombardia.[13] Familja u zhvendos për të punuar në Kremone në fëmijërinë e saj. Ajo dëgjoi shkrimet amerikane të xhazit dhe rock dhe roll dhe ishte një vizitore e shpeshtë në Santa Tecla dhe klubet Taverna Messicana të Milanit, të njohur për promovimin e rock and roll.[14] Pas mbarimit të shkollës së mesme në vitin 1958, ajo ndoqi kolegjin ku u diplomua në kontabilitet.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbretëresha e Screamers(1958-1961)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërsa në pushimet verore në Versilia më 8 gusht të vitit 1958, Mazzini dha një performancë të improvizuar të këngës "Un'anima tra le mani" për të zbavitur familjen e saj pas një koncerti në klubin e natës La Bussola. Gjatë netëve të ardhshme, Sergio Bernardini, pronari i klubit, e mbajti atë në përpjekjet e saj për t'u kthyer në skenë.[15]

Në shtator, ajo filloi karrierën e saj solo me mbështetjen e grupit Happy Boys. Koncerti i saj në shtator të vitit 1958, para një auditori prej 2,500 njerëzish në Teatrin e Rivarolo del Re, fitoi miratimin entuziast nga kritikët lokalë. Shumë shpejt nënshkroi kontratën me Davide Matalon, pronar i kompanisë së vogël rekord Italdisc. Solo saj e parë e vetme, "Non partir" / "Malatia", u prodhua nën emrin e skenës Mina për audiencën italiane. Njëkohësisht, "Be Bop A Lula" / "Kur" është lëshuar me emrin Baby Gate për audiencën ndërkombëtare. Foshnja u zgjodh si një kontrast me lartësinë e saj 178 cm (5ft 10in) - jashtëzakonisht i gjatë për një grua italiane - dhe Porta si një haraç në Quartet e Artë Portës.[16] Në dhjetor, performanca e saj në Festivalin Sei ditën e Këngës së Milanos u përshkrua nga gazeta La Notte si "lindja e një ylli". Ishte shfaqja e fundit e Mina me Happy Boys, pasi familja e saj refuzoi të linte kolegjin e saj për një turne të planifikuar të Turqisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura sanremo
 2. ^ a b "Mina si è sposata a Lugano la cerimonia il 10 gennaio (Mina got married in a ceremony in Lugano on 10 January)". la Repubblica (në italisht). 1 mars 2006.
 3. ^ "Mina ha sposato Quaini dopo 25 anni (Mina married Quaini after 25 years)". Corriere della Sera (në italisht). 2 mars 2006. fq. 46.
 4. ^ Communication of President of the Italian Republic 1 qershor 2001. (në italisht)
 5. ^ Carrera, Alessandro (2001). "Folk music and popular song from the nineteenth century to the 1990s". In Zygmunt Guido Baranski, Rebecca J. West. The Cambridge Companion to Modern Italian Culture. Cambridge University Press. pp. 325–336.
 6. ^ Rina Gagliardi. "Mina, una stella come la Callas" (në italisht). Confederazione Democratica Lavoratori Sammarinesi.
 7. ^ Maria Luisa Agnese (26 mars 2010). "Mina, la prima femminista (anche se non lo sapeva) (Mina, the first feminist (although she didn't know that))". Corriere della Sera (në italisht). p. 36.
 8. ^ "Top Annuali Singles" (në italisht). Hit Parade Italia. Retrieved 25 May 2010.
 9. ^ "Top annuali album" (në italisht). Hit Parade Italia. Retrieved 30 July 2010.
 10. ^ "Sounds: New Digs. Catalog of Cool". Archived from the original on 1 May 2008.
 11. ^ "Chartverfolgung / Mina / Single" (in German). Music Line.
 12. ^ "Da ieri Mina e' diventata cittadina svizzera (Yesterday Mina acquired Swiss citizenship)". la Repubblica (in Italian). 7 November 1989.
 13. ^ Mina. Biografia. Musicalstore.it site. In Italian. Retrieved 27 June 2007
 14. ^ "Senti questa chitarra... Gli Anni '60" (in Italian). Toscana musiche. Archived from the original on 22 July 2011. Retrieved 25 May 2010.
 15. ^ P.Belluso-F.Merkel, Unicamente Mina, Gammalibri 1983, p.12
 16. ^ Guai ai finiti. Maurizio Targa. Hit Parade Italia