Mishary El-Arada

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Mishary El-Arada (Arabisht: مشاري العرادة) ishte këngëtar dhe kompozitor i këngëve islame prej Kuvajtit.[1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

El-Arada lindi më 17 gusht 1982 në Yarmouk, Kuvajt. Ai shkoi në shkollën e lartë El-Esma'i në Qurtuba, Kuvajt. Ai pastaj shkoi në fakultetin e arteve në Universitetin e Kuvajtit. Ai poashtu punoi në Ministrinë e Arsimit në Kuvajt dhe pastaj u zhvendos të punoj në sektorin privatë dhe pastaj u zhvendos në punën e medias në fushën e bamirësisë dhe vullnetarisht në disa institucione dhe institucione civile dhe qeveritare.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai filloi të këndoj që nga fëmijëria dhe ishte albumi i parë në të cilin morri pjesë në vitin 1995, dhe vazhdoi të merr pjesë në festivale në Kuvajt dhe për të marrë pjesë në albumin e parë më 1999 e titulluar "Shpikësit" me një grup të këngëtarëve dhe pastaj ai vazhdoi të merr pjesë në festivale të ndryshme edhe jashtë vendit, si në Emiratet e Bashkuara Arabe, Mbretërinë e Bashkuar, Arabinë Saudite, Indonezi dhe Australi.[2]

Videografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2004: "Farshy alturab" فرشي التراب 
  • 2005: "Ramadan" رمضان 
  • 2006: "Zeman awal" زمان أول 
  • 2009: "Tesawar" تصوّر 
  • 2010: "Ala alehsan" على الإحسان 
  • 2011: "Khair yajmaona" خير يجمعنا 

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai vdiq më 7 janar 2018 në një aksident rrugor.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "وفاة المنشد الكويتي مشاري العرادة في حادث بالسعودية". Marrë më 2018-01-16. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "وفاة منشد "فرشي التراب" بحادث مروري في السعودية". www.alarabiya.net. Marrë më 2018-01-16. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)