Mitralozi MG 3

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një MG3 e Ushtrisë Gjermane. Në MG3 është futur një rrip municioni metalik DM1 që nuk shpërbëhet me disa fishekë inerte.

MG 3 është një mitraloz gjerman për qëllime të përgjithshme, i pajisur me dhomë për fishekun NATO 7.62×51mm. Dizajni i armës rrjedh nga epoka e Luftës së Dytë Botërore MG 42 që gjuajti raundin Mauser 7.92×57mm.

MG 3 u standardizua në fund të viteve 1950 dhe u miratua në shërbim me Bundeswehr-in e sapoformuar, ku vazhdon të shërbejë edhe sot e kësaj dite si një armë mbështetëse e skuadrës dhe një mitraloz i montuar në automjet. Arma dhe derivatet e saj janë marrë gjithashtu nga forcat e armatosura të mbi 40 vendeve. Të drejtat e prodhimit të mitralozit u blenë nga Italia (MG 42/59), Spanja, Pakistani (MG 1A3), Greqia, Irani, Sudani dhe Turqia.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]