Mitralozi MG 42

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga MG 42)
Mitraloz MG 42 për qëllime të përgjithshme me bipod të tërhequr.

MG 42 (gjermanisht: Maschinengewehr 42, ose "mitraloz 42") është një mitraloz gjerman me ftohje me ajër me qëllim të përgjithshëm, i përdorur gjerësisht nga Wehrmacht dhe Waffen-SS gjatë gjysmës së dytë të Luftës së Dytë Botërore. Duke hyrë në prodhim në vitin 1942, ai synohej të plotësonte dhe zëvendësonte MG 34 të mëparshëm, i cili ishte më i shtrenjtë dhe zgjati shumë për t'u prodhuar, por të dyja armët u prodhuan deri në fund të Luftës së Dytë Botërore.

I projektuar për të përdorur pushkën standarde gjermane të rrumbullakët 7,92×57mm Mauser, me kosto të ulët dhe më të lehtë për t'u prodhuar në masë, MG 42 rezultoi të jetë shumë i besueshëm dhe i lehtë për t'u përdorur. Është më i dukshëm për shpejtësinë e tij shumë të lartë ciklike për një armë që përdor fishekë shërbimi me fuqi të plotë, mesatarisht rreth 1200 fishekë në minutë krahasuar me rreth 850 për MG 34 dhe 450 deri në 600 për mitralozë të tjerë të zakonshëm si M1919 Browning, FM. 24/29 ose armë Bren. Kjo aftësi e bëri atë jashtëzakonisht efektiv në sigurimin e zjarrit shtypës, dhe tingulli i tij unik bëri që të quhej "Buzzsaw i Hitlerit".

MG 42 u miratua nga disa organizata të armatosura pas luftës, dhe u kopjua dhe u ndërtua me licencë. Prejardhja e MG 42 vazhdoi pas disfatës së Gjermanisë naziste, duke formuar bazën për MG1 pothuajse identike (MG 42/59), të dhomës në NATO 7.62×51 mm, e cila më pas evoluoi në MG1A3, dhe më vonë në MG 3 të Bundeswehr-it, MG 42 italiane 59 dhe MG 74 austriake. Ai krijoi gjithashtu Zastava M53 të palicensuar jugosllave pothuajse identike.

MG 42 i dha shumë elementë dizajni mitralozave zvicerane MG 51 dhe SIG MG 710-3, AA-52 franceze, amerikane M60 dhe MAG belg për qëllime të përgjithshme mitralozi dhe mitralozi spanjoll 5.56×45mm NATO Ameli.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]