Jump to content

Mitralozi i rëndë KPV

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mitralozi KPV 14.5×114 mm
Katër mitaloza të rëndë KPV të përdorur në kundërajrorin ZPU-4.
TypeMitraloz i rëndë
Place of originFlamuriBashkimi Sovjetik
Service history
In service1949-sot
Production history
Designed1944
Specifications
Mass49kg
Length1980mm
Barrel length1346mm
Width162mm
Height225mm

Cartridge14.5 x 114 mm
Caliber14.5 mm
Rate of fire600 rpm
Muzzle velocity1005 m/s
Effective firing range3000m
Maximum firing range4000m
Feed systemrripa me 40 fishekë
Sightshekur ose optik

Mitralozi i rëndë KPV-14.5 (KPV është një inicializëm rusisht për Krupnokaliberniy Pulemyot Vladimirova (mitraloz i kalibrit të madh i Vladimirov), është një mitraloz i projektuar sovjetik 14.5×114mm, i cili është mitraloz i parë i rëndë. Hyri në shërbim si armë këmbësorie (e emërtuar PKP) në vitin 1949. Në vitet 1960, versioni i këmbësorisë u hoq nga prodhimi sepse ishte shumë i madh dhe i rëndë. Më vonë u ridizajnua për përdorim kundërajror, sepse tregoi rezultate të shkëlqyera si një armë AA, me një rreze veprimi prej 3000 metrash horizontalisht dhe 2000 metrave vertikalisht kundër avionëve me fluturim të ulët. Është përdorur në serinë e armëve kundërajrore ZPU. Madhësia dhe fuqia e tij e bënë atë gjithashtu një armë të lehtë të dobishme kundër armaturës në serinë e automjeteve BTR dhe makinën e zbulimit BRDM-2.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]