Mittal Steel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mittal Steel Company, N.V.
Llojipjesë e Arcelor Mittal
IndustriaÇeliku
Themeluar në1976 në Kalkuta, India, 1989 si Ispat InternationalSumatra, Indonezi
DefunctMerged (2006)
Zyrat qendroreRoterdam, Hollandë
Njerëzit kyç
Lakshmi Mittal, themelues
Fitimet $28.132 billion USD
$4.746 billion (2005)
$3.365 billion (2005)
Numri i punëtorëve
320,000 (2006)
Faqja e internetitMittal Steel

Kompania Mittal Steel N.V. është prodhuesi më i madh çelikut në botë. U formua kur Ispat International bleu LNM Holdings dhe u bashkua me International Steel Group në vitin 2004. Selina e kompanisë është në Roterdam, Holandë.

Kompania punëson 175,000 punëtorë nga 45 kombësi dhe ka aktivitet në 17 vende, duke përfshirë edhe Kinë, Indonezi, SHBA,Meksikë, Kanada, Francë, Gjermani, Poloni, Rumani, Algjeri, Afrikë e Jugut, Republika Çeke, Bosnja dhe Hercegovina, Maqedonia, Trinidad dhe Tobago, Kazakistan dhe Ukrainë. Në vitin 2004 prodhonte rreth 43.100.000 ton çelik, me shitjet totale që tejkalonte 22 miliardë dollarë.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]