Moby-Dick

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Moby-Dick
Botimi i parë amerikan i Moby-Dick
AutorHerman Melville
PërkthyesRudi Erebara
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
BotoiRichard Bentley (Angli)
Harper & Brothers (SHBA)
Faqe618

Moby-Dick është një roman klasik të botuar në 1851 nga autori amerikan Herman Melville. Keqkuptuar origjinal është bërë nga audienca bashkëkohore dhe kritikët [redakto], Moby-Dick is now referohen shpesh si Novel amerikane e Madhe dhe konsiderohet një nga thesaret e letërsisë botërore. Historia tregon aventurat e Ismailit marinar përçart dhe udhetimin e tij në Pequod whaleship, të komanduara nga Captain Ashabi. Ismailin së shpejti mëson se Ashabit, kërkon një balenë të veçanta, Moby Dick, një balenë të bardhë uji prej madhësisë dhe egërsi të jashtëzakonshme. Relativisht pak whaleships di Moby Dick, dhe akoma më pak kemi hasur atë. Në një hasni mëparshme, barkë me rrema shkatërruar Ashabit, dhe pak off këmbën e tij. Ashabi ka ndërmend të marrë hak.

Në Moby-Dik, Melville punëson stilizuar gjuhën, simbolika dhe metafora për të eksploruar temat e shumta komplekse. Nëpërmjet udhëtim karakterit kryesor, konceptet e klasave dhe statusin social, e mira dhe e keqja, dhe ekzistenca e perëndive të shqyrtohen të gjitha si Ismailit spekullojnë me bindjet e tij personale dhe vendin e tij në univers. Reflektimet narrator, së bashku me përshkrimet e tij të jetës së një marinar në bordin e një anije gjueti balenash, janë të endura në tregim, së bashku me pajisjet Shakespearean letrare drejtime të tilla si fazë, soliloquies zgjeruar dhe asides.

Shpesh konsiderohet si mishërim i American romantizmi, Moby Dick-u botua fillimisht nga Richard Bentley në Londër më 18 tetor, 1851 në një tre expurgated-Edicioni i vëllimit me titull balenë, dhe javë më vonë si një vëllim masiv, nga New York City botuese Harper dhe Vëllezërit si Moby-Dik, apo, balenë më 14 nëntor, 1851. Rreshtin e parë të kapitullit Një-"Call me Ismailin." Është një nga linjat e hapjes më të famshëm në literaturë amerikane. Edhe pse libri fillimisht mori kritika të ndryshme, Moby-Dik konsiderohet tani një prej romaneve më të madh në gjuhën angleze dhe ka siguruar vendin e Melville's ndër shkrimtarët më të mëdha të Amerikës.

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Moby-Dik u shfaq në 1851, gjatë një periudhe të rëndësishme në letërsinë amerikane. Viti i parë, mik i mirë Melville dhe të afërmit Nathaniel Hawthorne botuar bestselleri i tij The Scarlet Letter. Viti pas, Harriet Beecher Stowe botuar Tom's Cabin Xha, e cila do të bëhet më e mirë e dytë e shitjes së librit në Amerikë në shekullin e 19 pas Biblës. Dy ngjarjet aktuale të frymëzuar përrallë e Melville. Një ishte dobësi e Essex whaleship Nantucket, e cila dështuar në 1820, pasi u përplasën nga një balenë të madhe uji 2.000 milje (3.200 km) nga bregu perëndimor të Amerikës së Jugut. Pari martohem Owen Chase, një nga tetë të mbijetuar, regjistroi ngjarjet në Kasas 1821 e tij të jashtëzakonshëm dhe më shqetësuese anijembytje e balenë-Ship Essex. Print Already jashtë-, libri ishte i rrallë edhe në atë kohë. [1] Duke ditur se Melville ishte duke kërkuar për atë, i ati i tij-in-law, Lemuel Shaw, arriti të gjejë një kopje dhe për të blerë atë për të. Kur Melville mori atë, ai ra në atë pothuajse menjëherë, kryesisht annotating atë. [2]

Veprimtaria e tjera ishte i dyshuar për vrasjen në fund të Vitet 1830 e spermës Albino balenë Mocha Dick, i cili ishte ndeshur zakonisht në ujërat rreth ishullit Mocha kilian të. Mbushur me dhjetra e harpoons nga i shpëton e tij të shumta nga whalers, Mocha Dick shpesh sulmuar anijet me egërsi paramenduar. Një nga betejat e tij me një gjuetar balenash shërbyer si lëndë për një artikull nga explorer Jeremia N. Reynolds [3] në maj 1839 çështja e Knickerbocker, Nju Jork Monthly Magazine. Melville u njohur me artikullin, e cila e përshkruan "një balenë vjetër demit, të një madhësie të jashtëzakonshëm dhe fuqi ... [se] ishte e bardhë si leshi." [4] Në mënyrë domethënëse, Reynolds shkruan një transmetim-personi i parë që shërben si një kornizë për historia e një kapiten gjueti balenash ai mblidhet. Kapiteni ngjan Ashabit, dhe sugjeron një simbolizëm të mundshme për balena në atë që, kur ekuipazhi i tij i parë ballafaqohet me Mocha Dick dhe cowers prej tij, kapiteni mitingje ata kështu: "Mocha Dick, ose d ---- l [djall]," tha I, 'nuk varkës sheers jashtë nga çdo gjë që mban formën e një balene.' "[5]

Mocha Dick kishte mbi 100 beteja me whalers. Të parë vuri në dukje (për shkak të ngjyrës së tij, dhe më vonë për plagët e tij) në vitin 1810, ai që lufton kundër tyre mbi një bazë të rregullt deri në fund të Vitet 1830. Ai është përshkruar si gjiganti (edhe për një balenë). Ai ishte i mbuluar në barnacles. Mocha Dick nuk mund të ketë qenë vetëm balenë të bardhë në det. Një whaleship suedez deklaroi se ka marrë një balenë shumë të vjetër të bardhë në 1859 [6]; një pension whaleship Nantucket pohoi të kishte harpooned një balenë të bardhë në vitin 1902. [7] ai nuk ishte balenë e vetme për të sulmuar gjahtarëve të tij. Sulmeve periodike mbi whaleboats u regjistruan derisa ata u zëvendësuan me armë fuzhnjë. Në 1850, të leh Parker Cook u përplasën në mes-Atlantike; ekuipazhit të vrarë dhe korrur the whale, por nuk kishte për të vënë në port për riparime. Më vonë atë vit, Pocahontas ishte zhytur pothuajse në të njëjtën zonë. Në 1851, jo shumë kohë pas botimit të romanit, të Aleksandrit Ann u shkatërrua nga një balenë uji pranë Essex, ku ishte zhytur, por nga ekuipazhi u arrestuan ditën e ardhshme. Në 1820 Essex ishte i vetëm në mes-Paqësor, por nga 1851 zona "swarmed praktikisht me whalers". [8] whalers tjera u zhduk në det, i zhytur ndoshta me pre e tyre. [9] rammings tjera të raportuara nga balena ishin një anije në (1640) dëmtuar, e "Harmonia" në 1796 zhytur (); në Bashkim në vitin 1807 zhytur (); e "Waterloo" në 1855 zhytur (); e "Herald e mëngjesit" në 1859) (dëmtuar, e "Oak Forest në dëmtuar (1865); e "Watanga" (dëmtuar-më vonë u mbyt në 1873); e "Qytetit Lindore" (u përplas me një balenë) në vitin 1869 [10] dhe Kathleen në vitin 1902. [11]

Inspirimi më të rëndësishme për roman ishte përvojat Melville si një marinar, në veçanti ato që gjatë 1841-1842 në Acushnet whaleship. Ai kishte tërhequr tashmë nga eksperiencat e tij me vela të ndryshme në romanet e mëparshme-Mardi pranë Moby-Dik në aspiratat e tij ose simbolik-alegorik, por ai nuk e kishte fokusuar posaçërisht në gjueti balenash. Melville kishte lexuar Chase llogari para me vela në Acushnet në 1841, ai ishte i gëzuar për Sighting kapiteni Chase vetë, të cilët ishin kthyer në det. [12] Gjatë një midocean "Gam" (takim) ai u takua djali Chase së Uilliam, i cili atë e tij huazuara Libri i babait.

Moby-Dik përmban seksione të mëdha - shumica e tyre i transmetuar nga Ismaili - që me sa duket kanë asgjë të bëjnë me komplot, por përshkruajnë aspektet e biznesit gjueti balenash. Melville besonte se asnjë libër deri në atë kohë nuk kishte portretizuar industrinë gjueti balenash si mënyrë interesante ose të menjëhershëm një si ai e kishte përjetuar. Që nga romantiket si Sir Walter Scott, Washington Irving, Lord Bajroni, dhe Mary Shelley ka ndikuar në masë të madhe atë nga një moshë të re, ai shpresonte që të shikojnë ata me një libër që është bindëse dhe të gjalla si emocionalisht dhe poetically. Raport romantiket gjithashtu propozoi që fiction ishte mënyra shembullore për të përshkruar dhe historinë e të dhënave (pas të gjitha, Walter Scott kishte shpikur novelë historike, dhe pothuajse të gjithë punën e Irving e kishin zbukurime të historisë), kështu që Melville donte të Artizanatit diçka arsimore dhe definitive. Megjithatë, pavarësisht nga interesi i tij personal në këtë çështje, Melville pretendoi të luftojnë me të, të shkruarit të Riçard Henri Dana, Jr më 1 maj 1850:

Unë jam gjysmë rrugë në punë... Kjo do të jetë një lloj të çuditshme të librit, tho ', kam frikë, është dënes dënesë ju e dini, megjithëse ju mund të merrni të naftës nga ajo, të poezisë shkon si vështirë si llogore nga një pemë panje ngrirë; - dhe kuzhinier gjë lart, një nevojë duhet të hedhin në një tekë të vogël, e cila nga natyra e gjë, duhet të jetë i ngathët si balena gambols e vetë. Por Unë do të thotë që të japin të vërtetën e gjë, pavarësisht nga kjo. [13]

Temat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Moby-Dik është një punë simbolike, por përfshin gjithashtu kapitujt mbi historinë natyrore. Temat kryesore përfshijnë mani, feja, idealizëm kundrejt pragmatizëm, hakmarrje, racizmi, mendje e shëndoshë, marrëdhëniet hierarkike, dhe politikën. Të gjithë anëtarët e ekuipazhit kanë biblike bombastik, i pamundshëm, ose emra përshkrues, dhe transmetues me qëllim shmang duke saktësuar kohën e saktë të ngjarjeve (të tilla si peshku gjigant u zhdukur në humnerën e errët e oqeanit) dhe disa detaje të tjera të ngjashme . Këto së bashku tregojnë se transmetuesi - dhe jo vetëm Melville - është përrallë me qëllim që hedh e tij në një mënyrë epike dhe alegorik.

The balenë të bardhë ka qenë gjithashtu konsiderohet si një simbol për shumë gjëra, duke përfshirë natyrën dhe ato elemente të jetës që janë jashtë 42 control.Ch njeriut Karakteri Gabriel, "në marrëzi e tij gibbering, pronounc [ed] The Whale Bardhë që nuk ka më pak se një qenie Perëndia Shaker incarnated; the edited directory pranimit të Biblës. "[14]. Melville përmend Avatar Matsya të Zotit Vishnu, i pari në mesin e dhjetë incarnations kur Vishnu duket si një peshk gjigand në Tokë dhe krijimin shpëton nga përmbytja e shkatërrimit. Melville përmend këtu sa të diskutuar aspektet shpirtërore dhe mistike të profesionit me vela dhe ai e quan Zoti Vishnu si i pari mes balena dhe Perëndia i whalers.

Kërkimin Pequod për të gjej Moby Dick edhe vetë është parë gjerësisht si alegorik. Për të Ashabit, duke vrarë balenë bëhet qëllimi përfundimtar në jetën e tij, dhe ky vëzhgim mund të zgjerohet edhe alegorikisht në mënyrë që paraqet qëllimet balenë të gjithëve. Lufta njeri më tepër, hakmarrjen e tij ndaj balenë është analoge me kundër fatit. Arratisja vetëm nga vizion Ashabit, është parë përmes takimeve të rastit the Pequod së, i quajtur gams, me anije të tjera. Lexuesit mund të mendojnë se çfarë saktësisht Ashabit do të bëjë nëse ai, në fakt, të ketë sukses në përpjekjen e tij: të kesh kryer qëllimin e tij përfundimtar, çfarë tjetër ka mbetur atje për atë që bëni? Në mënyrë të ngjashme, Melville mund të jetë duke nënkuptuar diçka që njerëzit në nevojë e përgjithshme për të arritur në jetë, ose se një objektiv i tillë mund të shkatërrojë një në qoftë se lejohet që të arrij të gjitha shqetësimet e tjera. Disa gjëra të tilla janë në fillim më la të kuptohet në libër, kur personazhi kryesor, Ismailit, është ndarë një shtrat të ftohtë me shokun e tij newfound, Queequeg:

...të vërtetë për të shijuar ngrohtësi trupore, disa pjesë të vogla prej jush duhet të jetë i ftohtë, sepse nuk ka asnjë cilësi në këtë botë që nuk është ajo që është thjesht në kontrast. Asgjë nuk ekziston në vetvete. Nëse ju ka hije vetes se ju jeni të gjithë të rehatshme, dhe kanë qenë kështu që një kohë të gjatë, atëherë ju nuk mund të thuhet se çdo më të rehatshme. (Moby-Dik, Ch. 11 [4])

Tub Ashabi është shikuar si gjerësisht mbi riddance e lumturi në jetën e Ashabit. Duke hedhur the tub jashtë bordit, Ashabit nënkupton se ai nuk mund të gëzojnë kënaqësitë e thjeshta të jetës, në vend të kësaj, ai i kushton gjithë jetën e tij në ndjekjen e makthi i tij, vrasjen e balenë të bardhë, Moby Dick. Një numër i temave biblik mund të gjenden në roman. Libri përmban allusions të shumta të nënkuptuar dhe të qartë për historinë e Jonas, përveç përdorimit të emrave të caktuara biblik (shih më poshtë).

Musings Ismailit gjithashtu aludojnë për temat e zakonshme në mesin e Transcendentalists amerikan dhe tema të caktuara paralele në romantizmi evropian dhe filozofinë e Hegel. Në poezi të Uitman dhe shkrimet prozë e Emerson dhe Thoreau, një anije në det është ndonjëherë një metaforë për shpirtin.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Call me Ismailin," Moby-Dik fillon, në një nga linjat e hapjes më të njohur në amerikan, apo me të vërtetë në gjuhën angleze, letërsisë. Transmetuesi, një burrë i vëmendshëm i ri që përcakton nga Manhattan, ka përvojë në detare tregtare, por ka vendosur kohët e fundit udhetimin e tij të ardhshëm do të jetë në një anije gjueti balenash. Në një natë të ftohtë, të zymtë në dhjetor, ai arrin në Spouter-Inn në New Bedford, Massachusetts, dhe pajtohet që të ndajnë një shtrat me një më pas i huaj-mungon. Kur shoku i tij i ik me vrap, një harpooner tattooed rëndë polinezian emrin Queequeg, kthehet shumë vonë Ismailin dhe zbulon poshtë mbulon të tij, të dy burrat janë alarmuar, por dy miqtë e afërt të bëhet shpejt dhe do të vendosin të lundrojnë së bashku nga Nantucket, Massachusetts në një udhëtim në det gjueti balenash.

Në Nantucket, shenjat palë më me Pequod, një anije gjueti balenash që është shpejt për të lënë port. Kapiten i anijes, Ashabit, është askund për t'u parë, megjithatë, ata janë thënë prej tij - një "i madh, i pafe, njeri hyjnor," [15] sipas një nga pronarët, që ka "qenë në kolegje si edhe si ' vellezerit cannibals. " Dy miqtë ndeshen me një njeri misterioz i quajtur Elia në bankën e të akuzuarve, pasi të nënshkruajnë dokumentet e tyre dhe ai lë të kuptohet se në problemet që do të vijnë me Ashabi. Misteri rritet në mëngjes e Krishtlindjeve kur Ismailin pika figurave të errëta në mjegull, me sa duket me konvikt the Pequod pak para se të vendos atë ditë lundrim.

Anija e oficerëve të drejtojë hershme lundrimi ndërsa Ashabit qëndron në kabinën e tij. The mate kryesor është Starbuck, një serioz, i sinqertë dhe udhëheqës kuakeri gjobë; mik i dytë është Stubb, i lumtur-te-fat dhe gëzuar dhe gjithmonë e duhanit tub tij; the mate tretë është balonë, i shkurtër dhe i shëndoshë, por tërësisht të besueshme. Çdo mashkull është përgjegjës për një barkë gjueti balenash, dhe çdo anije gjueti balenash e Pequod ka vet harpooneer saj pagane të caktuar për të. Disa kohë pas me vela, Ashabit në fund paraqitet në tremujorin e pasme një mëngjes, një imponuar, figura të frikshme pamje të cilit i përhumbur dërgon copa mbi transmetues. (Një mbresë të bardhë, siç thuhet, nga një vetëtimë, shkon poshtë fytyrën e tij dhe kjo është lënë të kuptohet se ajo vazhdon gjatësinë e trupit të tij.) Një nga këmbët e tij është zhdukur nga poshtë gju dhe u zëvendësua nga një protezë modës nga një balenë uji i nofullës.

Së shpejti mbledhjen e vetë të ekipazhit se bashku, me një fjalim zgjim Ashabit siguron mbështetjen e tyre për qëllimin e tij të vetëm, të fshehtë për fluturim: gjurmimin dhe vrasjen Moby Dick, një i vjetër, balenë shumë të mëdha uji, me një xhungë të bardhë borë dhe lëkurë lara-lara, që Ashabi i gjymtë në gjueti balenash udhetimin e tij e fundit. Vetëm Starbuck tregon ndonjë shenjë rezistence kundër kapiten karizmatik, por monomaniacal. The ndihmës argumenton në mënyrë të përsëritur se qëllimi i anijes duhet të jetë për të ndjekur balena për naftë e tyre, me fat që kthehen në shtëpi me fitim, të sigurtë, dhe shpejt, por jo për të kërkuar jashtë dhe vrasin në veçanti Moby Dick - dhe veçanërisht jo për hakmarrje. Përfundimisht edhe Starbuck acquiesces të Ashabit do, edhe pse mbrojtje dyshime.

Misteri i figurave të errëta parë më parë një sërë Pequod lundrim është shpjeguar gjatë udhetimin e parë për uljen e balena. Ashabi i ka sjellë së bashku në fshehtësi ekuipazhin e tij anije, duke përfshirë një harpooneer misterioz i quajtur Fedallah, një shifër enigmatik me një ndikim i keq mbi Ashabi. Më vonë, duke shikuar një natë mbi një trup i njeriut balenë kapën, Fedallah egërsi profecitë e të Ashabit, lë të kuptohet se në lidhje me vdekjen e tyre binjak.

Romani përshkruan shumta "gams", takime shoqërore të dy anijeve në det të hapur. Ekipet normalisht vizita njëri-tjetrit gjatë një Gam, kapitenët në një anije dhe shokë shefi, nga ana tjetër. Mail mund te shkembehen dhe burrat flasin e sightings balene apo lajme të tjera. Për Ashabit, megjithatë, nuk është vetëm një pyetje të rëndësishme për të kërkuar një tjetër anije: "A parë balenë e Bardhë?" Pas takimit të disa anijeve të tjera gjueti balenash, që kanë histori të tyre të veçantë, të Pequod hyn në Oqeanin Paqësor. Queequeg bëhet i sëmurë për vdekje dhe kërkon që një arkivol të ndërtuar për atë nga marangoz anijes. Ashtu si të gjithë ka hequr dorë nga shpresa, Queequeg ndryshon mendjen e tij, duke vendosur për të jetuar në fund të fundit, dhe rimëkëmbet shpejt. Arkivol e tij bëhet gjoksin e tij në det, dhe është caulked më vonë dhe fushuan për të zëvendësuar jetën e Pequod e mbaj mbi ujë.

Së shpejti fjalë është dëgjuar nga whalers tjera të Moby Dick. The ngacmoj kapiteni migrant i Enderby Samuelit ka humbur një krah me balenë, dhe është tronditur në djegien Ashabit nevojë për hakmarrje. Next ata i përmbushin Rakela, e cila ka parë Moby Dick shumë kohët e fundit. Si rezultat i një takimi, një nga anijet e tij është zhdukur, i biri i ri kapiteni kishte qenë në bord. Komandantit të Rakelës sugjeron Ashabit, për të ndihmuar në kërkimin për anijen e humbur, por është vendosur Ashabi. Komandantit të Pequod është shumë pranë balenë e Bardhë tani dhe nuk do të ndalet për të ndihmuar. Fund begatshme është takuar, edhe si kapiten saj varros një marinar i cili u vra nga Moby Dick. Starbuck sugjeron Ashabi koha e fundit që të rishikojë etja e tij për hakmarrje, por nuk ka dobi.

Ditën tjetër, Pequod takohet Moby Dick. Për dy ditë, ekuipazhi i Pequod e ndjek me rrema, që wreaks shkatërrimin shumta, duke përfshirë zhdukjen e Fedallah. Në ditën e tretë, Moby Dick vret Ashabit, dhe zhytet Pequod, zvarritje pothuajse të gjithë ekuipazhin për vdekjen e tyre i holluar me ujë. Vetëm Ismailin mbijeton, kapur në arkivol Queequeg e-kthyer-jetës vozë mbi ujë për një ditë dhe tërë natën para Rachel shpëton atij.

figurë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekuipazhi-anëtarë të Pequod janë hartuar me kujdes stylizations e llojeve të njeriut dhe zakonet, kritikët e kanë përshkruar shpesh si një ekuipazhi vetë "mbyllura univers".

Ismailit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri ka ardhur për të simbolizoj jetimëve, kthyerit nga robëria, dhe outcasts sociale - në paragrafin e hapjes së Moby-Dik, Ismaili i thotë lexuesit se ai është kthyer në det nga një ndjenjë të tjetërsimit të shoqërisë njerëzore. Në rreshtin e fundit të librit, Ismailin gjithashtu i referohet simbolikisht vetë si një jetim. Ismailit ka një sfond të pasur letrare (ai ka qenë më parë një mësues), që ai sjell për ta sjellë në shipmates e tij dhe ngjarjet që ndodhin ndërsa në det.

Elia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karakteri Elia (me emrin e profetit biblik, Elia, i cili është përmendur gjithashtu në Bibël si Mbreti James Elias), për të mësuar se Ismailin dhe Queequeg kanë nënshkruar mbi anije Ashabit, pyet: "Çdo gjë aty poshtë në lidhje me shpirtrat tuaj?" Kur Ismaili reagon me habi, Elia vazhdon:

"Oh, ndoshta ju hav'n't mori asnjë," tha ai shpejt. "Nuk ka rëndësi pse, unë e di chaps shumë se hav'n't mori ndonjë fat - i mirë për të 'em, dhe ata janë të gjithë mirë për të. Një njeri është një lloj i një rrotë të pestë në një kamion." [5]

Më vonë në bisedë, Elia shton:

"Epo, mirë, çfarë e ka nënshkruar, ka nënshkruar, dhe atë që të jetë, do të jetë dhe pastaj përsëri, ndoshta është zakon të jetë, pas të gjitha. Çdo si, është e caktuar dhe rregulluar të gjitha a'ready dhe disa marinarëve ose duhet të shkojë me të, unë mendoj, em si edhe këto si çdo burra të tjerë, mëshirë Zotit! mëngjesit për ju, shipmates, në mëngjes, qiejt i pashprehur bekoftë ju, unë jam keq unë ndalova ju. "[6]

Ashabit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ashabi është kapiten tiranik e Pequod i cili është i nxitur nga një dëshirë për të vrarë monomaniacal Moby Dick, të balenë që maimed atë në lundrim gjueti balenash e mëparshme. Përkundër faktit se ai është një kuakeri, ai kërkon hakmarrje në kundërshtim të fesë së tij të njohur pacifizmin. Emri Ashabi vjen direkt nga Bibla (shiko 1 Mbretërve 16:28).

Pak është dhënë informacion në lidhje me jetën e Ashabit para takimit të Moby Dick, edhe pse ajo është e njohur se ai ishte jetim në një moshë të re. Kur diskutuar qëllimin e tij me kërkimin e Starbuck, është zbuluar se ai e parë filloi në gjueti balenash tetëmbëdhjetë dhe ka vazhduar në të tregtisë për dyzet vjet, që ka shpenzuar më pak se tre në tokë. Ai gjithashtu përmend gruaja "e tij-vajzë," të cilët ai u martua vonë në jetë, dhe djalin e tyre të vegjël, por nuk japin emrat e tyre.

Në takimin e parë me emrin e Ismailit e Ashabit, ai i përgjigjet: "Kur se mbreti i lig ishte vrarë, qentë, ata nuk i bëj gjakun e tij?" (Moby-Dik, Kapitulli 16). [16]

Ashabi përfundimisht dooms ekuipazhit të Pequod (përveç për Ismailin) me vdekje nga makthi i tij me Moby Dick. Gjatë ndjekje përfundimtar, Ashabi hurls fuzhnjë e tij të fundit, ndërsa yelling linjën e tij të famshme hakmarrje:

...e fundit kam kap me ty, nga zemra e ferrit të vras unë në ty, sepse për hir urrejtje unë nxjerr frymën time të fundit në ty.

The fuzhnjë bëhet paraqitur në mish Moby Dick dhe Ashabit, të kapur në qafë nga një lak në litar fuzhnjë e tij dhe të paaftë për të liruar veten e tij, është zvarritur në harresë të ftohtë të detit me balenë plagosur. Mekanika e vdekjes së Ashabit, janë mjaft simbolike. Ai është vrarë fjalë për fjalë nga fuzhnjë e tij, dhe të vrarë simbolikisht nga makthi e tij me hakmarrje. The balenë e shkatërron përfundimisht whaleboats dhe ekuipazhit, dhe zhytet the Pequod.

Ashabi i ka cilësitë e një heroi tragjik - një zemër e madhe dhe një krisje fatale - dhe ruminations e tij janë shprehur thellë filozofik në gjuhë që nuk është vetëm me qëllim larta dhe shekspirian, por edhe aq shumë jambik si shpesh për të lexuar si pentameters vetë Shekspirit.

Ashabi motivimi për gjueti Moby Dick është ndoshta më të mirë përmblodhi në kalimin e mëposhtme:

The swam balenë e Bardhë para se tij si personifikim monomaniak e të gjithë atyre agjencive me qëllim të keq që disa njerëz mendojnë thellë në to të hahet, derisa ata kanë mbetur jetojnë më me një gjysmë zemër dhe një gjysmë mushkëri. Kjo urrejtje e paprekshme e cila ka qenë nga fillimi, për sundimin e të cilit edhe të krishterët modern i përshkruajnë një gjysmë të botëve, të cilin Ophites lashtë e reverenced Lindjen në statujë e tyre djallin; - Ashabit, nuk ka të bjerë përmbys për të adhuruar atë si ata por ide deliriously transferimin e saj në frikësuar balenë të bardhë, ai vuri përballë veten, gjymtoi të gjitha, kundër saj. E gjithë kjo maddens më shumë dhe hakërehet, të gjitha që e larton lees e gjërave, të gjithë të vërtetën me keqdashje në të, të gjitha që çarje the sinews dhe ëmbëlsira të trurit, të gjitha demonisms holla e jetës dhe të mendimit, të gjitha keq, që të Ashabit, i çmendur, ishin personifikuar dukshëm, dhe e bëri praktikisht assailable në Moby-Dick. Ai grumbulluar mbi gungë balenë të bardhë të shumës së të gjithë zemërim e përgjithshme dhe urrejtjes garën e tij të ndjerë nga gjithë nga Adami poshtë dhe pastaj, sikur gjoksin e tij kishte qenë një mortajë, ai ia plas të predhë zemrën e tij të nxehtë e mbi të.

Matesh[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tre shokë e Pequod janë të gjitha nga Nju Angli.

Starbuck[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Starbuck, të martohem rinj e parë të Pequod, është një kuakeri në mendime dhe intelektual nga Nantucket.

Çuditërisht i ndërgjegjshëm për një detar, dhe visheni me një nderim të thellë të natyrës, vetmia i holluar me ujë të egra të jetës së tij e bëri atë, pra fort anojnë për paragjykim, por me atë lloj paragjykim, të cilat në disa organizata duket më tepër të pranverës, disi, nga zbulimi se nga injoranca ... [H] është larg-larg kujtimet e brendshme të gruas së tij, Kepi i ri dhe të fëmijës, kanë tendencë [ed] të bëj atë ... nga lartësirë origjinale të natyrës së tij, dhe atë të hapur edhe më shumë me ato të fshehur ndikimeve të cilat, në disa burra të ndershëm-zemre, të kufizojë të folur i papërmbajtur i krisur guximshme, kështu që shpesh evinced nga të tjerët në peripecive më të rrezikshme të peshkimit. "Unë do të ketë asnjë burrë në barkë e mia," tha Starbuck, "i cili nuk ka frikë nga një balenë." Me këtë, ai duket se do të thotë, jo vetëm se kurajo më të besueshme dhe më e dobishme është ajo që lind nga vlerësim të drejtë të rrezik hasen, por që një njeri krejtësisht i patrembur është një shok shumë më e rrezikshme se sa një frikacak. (Moby-Dik, Ch. 26)

Pak është thënë rreth jetës së hershme Starbuck, përveç se ai është i martuar me një djalë. Ndryshe nga gruaja e Ashabit, i cili mbetet i panjohur, Starbuck jep emri i gruas së tij si Maria. I tillë është dëshira e tij për të kthehen te ata, që kur gati duke arritur etapa e fundit e kërkesën e tyre për Moby Dick, ai e konsideron arrestimin apo edhe vrasjen e Ashabit, me një mushqetë ngarkuar, një nga disa që është mbajtur nga Ashabit, (në një kapitull të mëparshëm Ashabit, kërcënon Starbuck me një Starbuck, kur nuk i bindet atij, pavarësisht Starbuck's qenë në të djathtë) dhe duke e kthyer anijen prapa, drejt për në shtëpi.

Starbuck është vetëm në mesin e ekuipazhit të kundërshtuar kërkesën e Ashabit, duke deklaruar atë çmenduri të duan hakmarrje në një kafshë, e cila nuk ka arsye. Starbuck avokatët vazhduar ndjekjen më i zakonshëm i balena për naftë e tyre. Por ai nuk ka mbështetjen e ekuipazhit në kundërshtimin e tij për të Ashabit, dhe nuk është në gjendje të bindë ata që të kthehet prapa. Pavarësisht dyshime e tij, ai mendon se vetë lidhur me detyrimet e tij për t'iu bindur kapiten.

Starbuck ishte një emër i rëndësishëm kuakeri familjen Nantucket Island, dhe ka qenë disa whalemen aktual të kësaj periudhe, të quajtur "Starbuck," siç dëshmohet me emrin e Starbuck Ishulli në Paqësor e Jugut gjueti balenash arsye. The Starbucks shumëkombëshe zinxhir kafe u zgjodh pas Starbuck, jo për ndonjë prirje për kafe, por pas Pequod emri u refuzua nga një nga bashkë-themeluesit.

Stubb[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stubb, të martohem e dytë e Pequod, është nga Cape Cod, dhe gjithmonë duket të ketë një tub në gojë të tij dhe një buzëqeshje në fytyrën e tij. "Mirë-keq, e lehtë, dhe i pakujdesshëm, ai kryesoi whaleboat e tij si në qoftë se hasni më vdekjeprurës ishin por një darkë, dhe ekuipazhi i tij i ftoi të gjithë mysafirët." (Moby-Dik, Ch. 27) Edhe pse ai nuk është një njeri i arsimuar, Stubb është i mrekullueshëm artikulojnë, dhe gjatë balenë gjuan mban lart një kujton tak imagjinative të atij e disa karaktereve në Shekspirit. Dijetari portretizime varg nga ai i një teveqel optimist për një model të jetuar urtësinë filozofike. [17]

faqore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Balonë është mik i tretë i Pequod. Ai është nga Martha's Vineyard.

Post Mbreti është pseudonimi i tij, sepse ai është i shkurtër, i shëndoshë, e bëj të kuq tjerë të rinj, shumë pugnacious lidhje me balena, e cila dukej disi të mendojmë se Leviathans madhe kishte personalisht dhe affronted hereditarily atij, dhe prandaj kjo ishte një lloj pike nderi me atë , për të shkatërruar ata sa herë që keni hasur. (Moby-Dik, Ch. 27)


  • The harpooneers e Pequod janë të gjithë jo-të krishterëve nga pjesë të ndryshme të botës. Secili shërben në anije për një shoku.


Queequeg përshëndet nga ishulli fiktive të Kokovoko në Deti i Jugut, i banuar nga një fis kanibal, dhe është djali i shefit të fisit të tij. Që prej largimit nga ishulli, ai ka bërë shumë të kualifikuar me fuzhnjë. Ai befriends Ismaili shumë herët në roman, kur ata të takohen në New Bedford, Massachusetts para se të nisej për Nantucket. Ai është përshkruar si një shtet ekzistues në mes të civilizuar dhe të egër. Për shembull, Ismailin tregon me dëfrim si Queequeg ndjehet e nevojshme për të fshehur vetveten, kur e duke tërhequr më çizmet e tij, duke vënë në dukje se nëse ai ishte i egër se ai nuk do ta konsideronte çizme e nevojshme, por nëse ai ishte plotësisht i qytetëruar se ai do të kuptojë se nuk kishte nevojë për të jetë modeste kur tërhequr më çizmet e tij.

Queequeg është harpooneer në anije Starbuck, ku Ismaili është gjithashtu një vozitës. Queequeg është miqtë më të mirë me Ismailin në histori. Ai është shquar në fillim të romanit, por më vonë zbehet në rëndësi, si nuk Ismailin. [redakto] Tashtego

Tashtego është përshkruar si një harpooneer vendasëve të Amerikës. Personifikim i gjuetar, ai kthehet nga kafshët e tokës për gjueti gjueti balena. Tashtego është harpooneer në barkë Stubb së.

Tjetra ishte Tashtego, një unmixed indian Gay nga Kryesuesi, më të dalë nga perëndimi e Martha's Vineyard, ku ka ende ekziston kusurin e fundit e një fshati të njerëzve të kuqe, e cila ka furnizuar të gjatë në ishullin fqinj i Nantucket me shumë harpooneers e saj më e guximshme. Në peshkim, ata zakonisht shkoj me emrin gjenerik i Gay-Headers. (Moby-Dik, Ch.27)

Daggoo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Daggoo është një harpooneer gjigant afrikan nga një fshat bregdetar me një fisnik duke mbajtur dhe hiri. Ai është harpooneer në barkë termus së.

Fedallah[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fedallah është harpooneer në barkë Ashabit. Ai është i indian Zoroastrian ( "Parsi") origjinë. Për shkak të përshkrimet e tij ka jetuar në Kinë, ai mund të ketë qenë në mesin e valës së madhe të tregtarëve që Parsi bërë rrugën e tyre në Hong Kong dhe në Lindjen e Largët nga India gjatë mesit të shekullit të 19-të. Në kohën kur Pequod përcakton vela, Fedallah është i fshehur në bord, dhe ai del me anije të ekuipazhit Ashabit më vonë, të papritur e ekuipazhit. Fedallah është përmendur në tekst si "Shadow Ashabit Dark." Ismaili e quan atë një "adhurues zjarri" dhe ekuipazhit spekullojnë se ai është një djall në njeriun e fsheh. Ai është burimi i një shumëllojshmëri të Ashabit, dhe profeci në lidhje me kërkimin e tij për Moby Dick.

I gjatë dhe i zgjuar, me një dhëmbi të bardhë evilly spikatur nga çeliku e saj si buzët. Një xhaketë rumpled kineze e pambuku të zi funereally investuar tij, me trowsers gjerë e zezë të errët të njëjtën stuff. Por cuditerisht kurorëzon kjo ebonness shndritshëm ishte një çallmë të bardhë plaited, flokët gjallë i endur dhe coiled dhe raundin e rrumbullakët mbi kokën e tij. (Moby-Dik, Ch.48)

karaktere të tjera të rëndësishme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pip (nofkën "Pippin," por "Pip" për të shkurtër) është një djalë i zi nga Tolland Qarkut, Connecticut i cili është "më e parëndësishme e ekuipazhit Pequod është". Sepse ai është fizikisht të vogël, ai është bërë një anije-portier, (një marinar i cili qëndron në Pequod ndërsa whaleboats saj dalin). Ismailin në kontrast me atë "i përulur dhe i ngathët në mendjet e tij" - dhe paler dhe shumë të vjetër - steward brumë-Boy, Pip e përshkruar si "mbi shpirtmirë", por "në fund shumë të ndritshme, me atë të këndshëm, i butë, i këndshëm shkëlqim i çuditshëm të fisit të tij ". Ismaili shkon aq larg sa të ndëshkoj lexuesit: "As buzëqeshje kështu, ndërsa unë shkruaj pak se kjo zi ishte e shkëlqyer, sepse edhe nxirje ka madhështi e tij; ja zezak atje me shkëlqim, panelled në kabinetet mbretit." [18]

Pas-vozitës në anije Stubb është lënduar, megjithatë, kështu që Pip është reassigned përkohësisht të ekuipazhit Stubb i whaleboat. Herën e parë jashtë, Pip hedhje nga barka, duke shkaktuar Stubb dhe Tashtego të humbasin balenë tashmë e tyre harpooned. Tashtego dhe pjesa tjetër e ekuipazhit janë të zemëruar; Stubb qorton atë "zyrtarisht" dhe "jozyrtare", madje duke ngritur spektrin e skllavërisë: "një balenë do të shesë për tridhjetë herë atë që do, Pip, në Alabama". Herën tjetër që një balenë është i kthjellët, Pip përsëri hedhje jashtë bordit dhe ka mbetur e bllokuar në lonesomeness "tmerrshme" të detit ndërsa Stubb dhe anije të tjerët janë zvarritet nga balena e tyre harpooned. Deri në kohën kur ai është i shpëtuar, ai ka bërë (së paku të marinarëve të tjera) "një idiot", "i çmendur". Ismailin, megjithatë, mendohet Pip kishte një përvojë mistike: "Pra, njeriu është marrëzi kuptim qiellit." Kumbull dhe përvojën e tij janë të rëndësishme sepse ato shërbejnë si adumbration, me fjalë të Ismailit është "sigurimin e Artizanatit ndonjëherë madly qejf dhe paracaktuar me një shoqërues të jetesës dhe ndonjëherë profecia e çfarëdo shpartallua vazhdim mund të provohet e saj." Pip është çmenduri të plotë me poezi dhe elokuenca, ai është i kujton e Tom in Mbretit Lear. Ashabit më vonë simpatizohet me Pip dhe merr djali i ri nën krahun e tij.

Brumë-djali është i zbehtë, steward nervor i anijes. The Cook (Fleece), Blacksmith (Perth) dhe të Zdrukthtar i anijes janë çdo të theksuara në të paktën një kapitull pranë në fund të librit. Qeth, një shumë e vjetër afrikano-amerikan me gjunjë të keq, është paraqitur në kapitullin "Stubb vret një balenë" në një gjatësi në një dialog ku Stubb mirë humoredly merr atë për të detyrë rreth asaj se si të përgatisin një shumëllojshmëri të pjatave prej karabina the whale's .

Ekuipazhi si një e tërë është jashtëzakonisht e ndërkombëtare, që zgjedhësit nga të dy Shtetet e Bashkuara dhe në botë. Kapitullin 40, "Mesnatë, kuvertë", thekson, në fazën e tij të luajnë mënyrë (në stilin e Shakespearean), të ndryshme goditës në origjinën së detarëve. Një listë e pjesshme e folësit përfshin detarë nga Ishulli i Njeriut, Franca, Islanda, Holanda, të Azores, Sicili dhe Malta, Kina, Danimarka, Portugalia, Indi, Angli, Spanjë, Kili dhe Irlandë.