Herman Melville

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Herman Melville

Herman Melville (1 gusht 1819 - 28 shtator 1891) ishte një novelisti amerikan, shkrimtar i shkurtër tregim, eseist dhe poet i cili shpesh është i klasifikuar si pjesë e errët romantizmi. Ai është i njohur për romanin e tij Moby-Dick dhe novella Billy Budd, i fundit i cili u botua pas vdekjes.

I tij i parë tre libra fituar shumë vëmendje, duke u bërë një bestselleri i parë, por pas një humbje e ngjyrës sukses të shpejtë letrare në fund të Vitet 1840, popullariteti i tij nuk pranoi precipitously-Vitet 1850 në mes dhe nuk gjetën gjatë jetës së tij. Kur ai vdiq në vitin 1891, ai ishte harruar pothuajse plotësisht. Kjo nuk ishte deri "Melville ringjallje" në fillim të shekullit të 20 që punën e tij fitoi njohjen, më veçanërisht Moby-Dick që u përshëndetën si një nga kryeveprat e shefit të letrare të të dy amerikan dhe letërsisë botërore.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta e hershme, arsim, si dhe familjen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Herman Melville ka lindur në New York City më 1 gusht 1819, [1] si fëmija e tretë e Allan dhe Maria Gansevoort Melvill. Pas Allan bashkëshorti i saj vdiq, Maria shtuar një e "" në mbiemrin e familjes. Pjesë e një familje të mirë-vendosura dhe ngjyra Boston, babai i Melville e kaluar një marrëveshje të mirë të kohës jashtë vendit duke bërë marrëveshjet e biznesit si një tregtar i komisionit dhe importuese e mallrave frëngjisht thatë. Gjyshi nga babai i autorit, majori Tomas Melvill, një i mbijetuar i nderuar i Bostonit Partisë çaj i cili refuzoi të ndryshojë stilin e veshjes apo sjellje e tij për t'iu përshtatur herë, është përshkruar në poemën e Oliver Wendell Holmes është "The Last fletë". Herman vizitoi atë në Boston, dhe babai i tij u kthye në atë në kohë të tij të shpeshta e problemeve financiare. Ana e nënës të familjes Melville u Hudson Valley holandez. Gjyshi i tij ishte i Përgjithshëm nënës Peter Gansevoort, një hero i betejës së valixhe e madhe, në ari e tij laced uniforme, gjenerali u ul për një portret i pikturuar nga Gilbert Stuart. Portret është përmendur dhe përshkruar në 1852 romanin e Melville, Pierre, shkroi për Melville jashtë e tij familjare si dhe sfondi i tij detarë. Si karakter titullar në Pier, Melville gjetur kënaqësinë në "origjinë revolucionare e tij të dyfishtë." [2] Shënues historike në vendin e shtëpisë familjare në Albany, NY.

Vëllai i vogël i Herman's, Thomas Melville, përfundimisht u bë guvernator i rehatshëm marinarë liman.

Allan Melvill dërgoi bijtë e tij të shkollës New York Meshkuj (Columbia përgatitore Shkolla). Financiarisht tepër i tendosur dhe emocionale të paqëndrueshme, Allan u përpoq që të shërohet nga pengesat e tij duke i zhvendosur familjen e tij në Albany në 1830 dhe shkon në bizneseve lesh. Sipërmarrje të re, megjithatë, ishte i pasuksesshëm: Lufta e 1812 kishte shkatërruar biznese që u përpoq për të shitur jashtë dhe ai u detyrua të shpallte falimentimin. Ai vdiq shpejt pas kësaj, duke i lënë pa para familjes së tij, kur ishte Herman 12. [3] Edhe pse kishte edhe Maria-off-afërmit, ata ishin të shqetësuar me mbrojtjen e trashëgimisë së tyre dhe duke përfituar nga mundësitë e investimeve në vend se zgjidhjen e pasurive të tyre kështu që nëna e familjes Maria do të të jenë më të sigurt.

Melville ndoqi Akademinë Albany nga tetor 1830 deri në tetor të vitin 1831, dhe përsëri nga tetor 1836 në mars 1837, ku ai ka studiuar klasiket. [4]

Jeta punë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Natyrë roving Herman Melville dhe një dëshirë për të mbështetur veten të pavarur për asistencë familjes udhëhequr atë për të kërkuar punë si kontrollor në Erie Canal. Kjo përpjekje dështuar, dhe vëllai i tij ka ndihmuar atë të marrë një punë si një djalë shërbimi në New York anije që shkonte për në Liverpul. Ai bëri udhetimin, dhe u kthye në të njëjtën anije. Redburn: Voyage e parë e tij (1849) është bazuar pjesërisht mbi përvojat e tij për këtë udhëtim. Herman Melville

Tre vjet pas Albany Akademia (1837-1840) ishin zënë kryesisht me shkollë-mësimore, me përjashtim të lundrimi me Liverpulin në 1839. Artikuj anije Pranë fund të 1840 ai edhe një herë ka vendosur të nënshkruajë të. Më 3 janar 1841, ai lundroi nga New Bedford, Massachusetts në gjuetar balenash Acushnet, [5] e cila ishte destinuar për në Oqeanin Paqësor. Ai ishte vonë për të komentuar se jeta e tij filloi atë ditë. Anija lundroi rreth Kepi Horn dhe udhëtoi në Paqësor e Jugut. Melville u largua pak informata të drejtpërdrejta për ngjarjet e këtij 18-muaj dalje në det, megjithëse romanca e tij gjueti balenash, Moby-Dick, ose, The Whale, ndoshta jep shumë fotografi të jetës së Acushnet bord. Melville braktisur the Acushnet në Ishujt Marquesas në korrik 1842. [5] Për tri javë ai ka jetuar në mesin e Typee vendasit, të cilët u thirrën cannibals nga dy grupe të tjera të fiseve në ishull - edhe pse ata trajtohen Melville shumë mirë. Librin e tij Typee ishte romani i parë e Melville. Ai përshkruan një çështje të shkurtër dashuri me një vajzë të bukur amtare, Fayaway, i cili zakonisht "veshur veshje të Edenit" dhe erdhi për të shkurtoj egër i çiltër fisnike në imagjinatën popullore. Ne nuk kemi dëshmi të pavarur, megjithatë, e aktiviteteve aktuale Melville ndër islanders.

Melville nuk duket të jetë i shqetësuar për pasojat nga dezertim i tij nga Acushnet. Ai hipi në një gjuetar balenash lidhur për Hawaii dhe u largua se anijeve në Honolulu. Ndërsa në Honolulu, ai u bë një figurë e diskutueshme për kundërshtimin e tij të fortë për aktivitetet e misionarëve të krishterë që kërkojnë të konvertohet popullsinë vendase. Pas punës si një nëpunës për katër muaj ai u bashkua ekuipazhit të fregatë USS Shtetet e Bashkuara, e cila arriti në Boston, në tetor 1844. Këto përvoja janë përshkruar në Typee, Omoo, and White-xhaketë, të cilat janë botuar si novela, kryesisht për shkak se disa besonin vërtetësinë e tyre.

Melville Typee përfunduar në verën e vitit 1845 edhe pse ai e kishte të vështirë marrjen e të botuar. [6] Kjo u botua përfundimisht në 1846 në Londër, ku ai u bë një bestselleri brenda natës. Botuesin Boston më pas i pranuar syve Omoo paparë. Typee dhe Omoo dha famë Melville gjatë natës si një shkrimtar dhe aventurier dhe ai shpesh argëtuan nga treguar tregime admiruesit e tij. Si shkrimtar dhe redaktor Nathaniel Parker Willis shkroi: "Me puro e tij dhe sytë e tij spanjolle, ai flet Typee dhe Omoo, ashtu si ju gjeni rrjedhën e mendjen e tij i lezetshëm në letër". [6] e novela, megjithatë, nuk prodhojnë mjaftueshëm honorare për atë për të jetuar. Omoo nuk ishte aq e gjallë sa Typee, dhe lexuesit filloi të realizuar Melville nuk ishte vetëm duke prodhuar histori aventurë. Redburn and White-xhaketë kishte asnjë problem gjetjen e botuesve. Mardi ishte një zhgënjim për lexuesit të cilët dëshironin një argëtues dhe fije ekzotik det. [redakto] Martesa dhe më vonë punë

Melville martuar Elizabeth Shaw (e bija e vuri në dukje se juristi Massachusetts dhe drejtësisë Shefi i lartë gjyqësor të shtetit Shaw gjykatë Lemuel) më 4 gusht 1847, dy honeymooned në Kanada. [7] Ata kishin katër fëmijë, dy djem dhe dy vajza. Në 1850 ata blerë Arrowhead, një shtëpi fermë në Pittsfield, Massachusetts, tani një muze. Këtu Melville jetoi për trembëdhjetë vjet, i zënë me shkrim dhe menaxhimin e tij tokën e tij. Ndërkohë që jetojnë në Arrowhead, ai befriended autori Nathaniel Hawthorne, i cili jetonte në Lenox pranë. Melville, një njeri i vetëm intelektual për shumicën e jetës së tij, ishte frymëzuar të jashtëzakonshme dhe i inkurajuar nga marrëdhëniet e tij të re me Hawthorne [8] gjatë periudhës që ai ishte shkruar Moby-Dick (përkushtimin që ajo të Hawthorne [9]), edhe pse miqësia e tyre ishte në hahet vetëm një kohë të shkurtër më vonë, kur ai shkroi Pier atje. Megjithatë, këto vepra nuk ka arritur sukses popullor dhe kritike nga librat e tij më parë. Në të vërtetë, The New York Book Dita më 8 shtator 1852 botoi një sulm helmët në Melville dhe shkrimet e tij të titulluar Herman Melville CRAZY. Pika, të ofruar si një histori e lajmeve, njoftoi, "Një mik kritik, që lexojnë librin e fundit Melville-it, 'paqartësi," midis dy aksidente anije me avull, na tha se ajo dukej të jetë i përbërë nga ravings dhe reveries e çmendur. Ne ishim tronditur disi në vërejtje, por akoma më shumë në të mësuarit, disa ditë pasi që është dashur Melville të vërtetë të çmendur, dhe që miqtë e tij ishin duke marrë masa për të vënë atë nën trajtim. Ne shpresojmë se një nga masat më të hershme do të jetë i vetmuar për të mbajtur atë stringently nga stilolaps dhe penë. "[10] Pas kësaj dhe komente të tjera të ashpër e Pierre nga kritikët, botuesit u bë i kujdesshëm i punës së Melville. Botuesit e tij, Harper Brothers &, hodhi poshtë tij dorëshkrim tjetër, Ishulli i Kryqit e cila ka humbur. Në Ditën imagjinar prill 1857, Melville publikuar se çfarë do të jetë i fundit të plotë të botuar ai roman gjatësi, besimin-Man. Ky roman, subtitruar "maskaradë e tij," ka fituar të përgjithshme brohorit në kohërat moderne, si një eksplorim komplekse dhe misterioze të çështjeve të mashtrimit dhe ndershmëri, identitetin dhe maskaradë, por kur ajo u botua, ka marrë komente duke filluar nga hutuar në akuzues. [11]

Për riparimin e financat e tij të lëkundur, Melville dëgjoi këshillën e miqve dhe vendosi për të hyrë në atë që është për të tjerët në fushën fitimprurës e pedagog. Nga 1857-1860, ai foli në lyceums, kryesisht në detet e Jugut. Duke u kthyer në poezi, ai mblodhi një koleksion varg që dështuan në interes të botuesit. Në 1863, ai dhe gruaja e tij resettled, me katër fëmijët e tyre, në New York City. Pas përfundimit të Luftës Civile Amerikane, ai botoi Beteja Copë dhe Aspekte të luftës, (1866) një përmbledhje të gjatë shtatëdhjetë poezi që përgjithësisht ishte injoruar nga kritikët, pse i dha disa komente patronizingly favorshme. Në vitin 1866, gruaja e Melville dhe të afërmit e saj përdorur influencën e tyre për të marrë një pozicion për atë të inspektorit të doganës për të qytetit të Nju Jork (a të përulur, por në mënyrë të përshtatshme me pagesë takim), dhe ai mbajti postin për 19 vjet. Në një institucion tejet të korruptuar, Melville shpejt fitoi reputacionin e të qënit vetëm punonjësit e ndershëm të shtëpisë doganore. (Shtëpi doganor ishte ironi më Gansevoort St, emrin e familjes së nënës së tij të begatë.) Por nga 1866 të karrierës profesionale të tij me shkrim mund të thuhet se kanë ardhur në një fund.

Melville kaloi vjet një shkrim 16.000-line poemë epike, Clarel, i frymëzuar nga earler udhëtimin e tij në Tokën e Shenjtë. Xhaxhai i tij, Peter Gansevoort, nga një trashëgim, e paguar për botimin e epike masive në 1876. Por publikimi dështuar pa fat, dhe kopjet e pashitura ishin djegur kur Melville nuk ishte në gjendje të përballojë për të blerë ato në kosto.

Si fatin e tij profesionale humbur, martesa e Melville të ishte e pakënaqur, e rrënuar nga thashethemet e alkoolizmit të tij dhe papërgjegjshmëri dhe pretendimet se ai shkaktuar abuzimi fizik mbi gruan e tij. Të afërmit e saj në mënyrë të përsëritur i kërkoi të saj për të lënë atë, dhe ofroi të ketë atë të angazhuar si i çmendur, por ajo nuk pranoi. Në 1867 djalin e tij të vjetër, Malcolm, qëlloi veten, ndoshta rastësisht. Ndërsa Melville punuar, gruaja e tij arriti të largoj atë jashtë alkool, dhe ai nuk më tregoi shenja të agjitacion ose sëmundje mendore. Por depresioni të përsëritura u shtua-të nga vdekja e djalit të tij të dytë, Stanwix, në San Francisko në fillim të 1886. Melville në pension në 1886, pas disa të afërmit e gruas së tij vdiq dhe e la trashëgimitë çift që znj Melville administruar me aftësi dhe fat të mirë.

Si lexues anglisht, duke ndjekur në modë për tregimet e detit të përfaqësuar nga shkrimtarë të tillë si GA Henty, rizbuluar novela Melville, ai përjetuar një ringjallje modeste të popullaritetit në Angli, edhe pse jo në Shtetet e Bashkuara. Edhe një herë ai mori pendën e tij, të shkruarit e një seri të poezive me kokë vëren prozë e frymëzuar nga eksperiencat e tij të hershme në det. Ai botuar ato në dy koleksionet, secili lëshuar në një edicion të vogël prej 25 kopje për të afërmit dhe miqtë e tij: John Marr (1888) dhe Timoleon (1891).

Një nga këto poezi intriguar më tej atë, dhe ai filloi të Rework the headnote për ta kthyer atë në një të parë në histori të shkurtër dhe pastaj një novella. Ai ka punuar për të në dhe jashtë për disa vjet, por kur ai vdiq në shtator 1891, ai u largua nga pjesa e papërfunduar, e jo derisa letrare dijetar Raymond Weaver publikuar se në vitin 1924 bëri librit - që ne tani e di si Billy Budd, Sailor - dalë në dritë. Varri i Herman Melville dhe gruaja e tij

Melville vdiq në shtëpinë e tij në New York City herët në mëngjesin e 28 shtator 1891, mosha 72. Mjeku rreshtoi "zgjerim kardiak" në çertifikatën e vdekjes. [12] Ai ishte interred në Varrezat Woodlawn në Bronx, New York. Një histori e zakonshme e tij thotë se Nju York Times nekrologji e quajti atë "Henry Melville", [12] duke lënë të kuptohet se ai ishte i panjohur dhe i pavlerësuar në kohën e tij të vdekjes, por historia nuk është e vërtetë. [13]

Nga rreth moshës tridhjetë e tre, Melville pushuar të jetë popullor me një audiencë të gjerë për shkak të tendencave të tij gjithnjë e më filozofike, politike, dhe eksperimentale. Novella e tij Billy Budd, Sailor, i pabotuar në kohën e vdekjes së tij, u botua në vitin 1924. Më vonë ajo u shndërrua në një opere nga Benjamin Britten, një lojë, dhe një film nga Peter Ustinov.

Në udhëtim Fetare Herman Melville-së, Walter Donald Kring detajuar zbulimin e tij e letra që tregon se Melville kishte qenë një anëtar i Kishës Unitarian e të gjitha shpirtrat në New York City. Deri në këtë zbulesë, pak kishte qenë i njohur nga përkatësia e tij fetare. Hershel Parker në vëllimin e dytë të Biografia e tij e bën të qartë se Melville u bë një anëtar nominale vetëm për të qetësuar gruan e tij. Melville përçmuar Unitarianism dhe lidhur saj "teori", utilitarizëm. (I madh anglisht Unitarians u Utilitarians.) Shiko Edition 2006 Norton kritik i Besimit-Njeriu për më shumë detaje mbi Melville dhe fe se në vitin 2002 vëllimin Parker's.

Publikime bashkëkohore dhe reagimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumica e romaneve të Melville u botuan të parë në Mbretërinë e Bashkuar dhe më pas në SHBA Nganjëherë përmbajnë botimet dallime të rëndësishme, në raste të tjera printings të ndryshëm u bowdlerized ose restauruar e tyre të para-bowdlerized shtetit. (Për specifikat në data të publikimit të ndryshme, botime, printings, etj, ju lutem shih shënimet për novela individuale.)

Punë më të famshme Moby-Dick Melville ka bërë dhe shpesh konsiderohet si një prej veprave më të mëdha letrare të të gjitha kohërave. Ishte mik i përkushtuar për të Melville's Hawthorne Nathaniel. [9] Kjo nuk ka, megjithatë, të Melville pasur. Libri nuk shitet shtypjen e saj fillestar prej 3.000 kopje në jetën e tij, dhe të ardhurat gjithsej nga botimi amerikan arriti në 556,37 $ vetëm nga botuesit e tij, Harper & Brothers. Melville gjithashtu shkroi Billy Budd, White-xhaketë, Typee, Omoo, Pierre, Besimit-Njeriu dhe tregime të shkurtra dhe shumë vepra të zhanreve të ndryshme.

Melville është më pak e njohur si poet dhe nuk publikuar poezi deri vonë në jetë. Pas Luftës Civile, ai botoi Beteja Copë dhe Aspekte të luftës, i cili nuk ka shitur mirë, e në Harper & Bros shtypjen e 1.200 kopje, vetëm 525 ishin shitur dhjetë vjet më vonë. [14] Përsëri duke tentuar të shkel shijet të lexuesit e tij, gjatësia e Melville epike ajeti-Clarel narrative, rreth haxhit student në Tokën e Shenjtë, ishte edhe mjaft i errët, madje edhe në kohën e tij. Ndër poezitë më të gjatë vetëm në literaturë amerikane, Clarel, botuar në 1876, kishte një shtypje fillestare prej vetëm 350 kopje. Kritiku Lewis Mumford gjetur një kopje të poemë në Bibliotekën Publike të Nju Jorkut në 1925 "me faqet e paprerë e saj". [Redakto] Me fjalë të tjera, ajo ishte ulur aty palexuar për 50 vjet.

Poezia e tij nuk është aq shumë në mënyrë kritike me famë si fiction i tij, edhe pse disa kritikë vendin e tij si poeti i parë i kohës në Shtetet e Bashkuara të tjerat do të pohojnë se puna e tij më shumë fort sot bëjnë me dije se çfarë do të ishte një pamje postmoderne. [Redakto] Clarel ka fitoi admirimin e jo më pak se sa një kritik Helen Vendler, i cili e lexoi në përgatitje për të vitit 1976 Celebration Centennial Pittsfield. Një kampion kryesor të kërkesave të Melville si një poet i madh amerikan ishte poeti dhe romancieri, Robert Penn Warren, i cili lëshoi një përzgjedhje të poezisë së Melville prefaced nga një ese admiring dhe akute kritike.

kritikës bashkëkohore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Melville nuk ishte financiarisht i suksesshëm si një shkrimtar, që ka fituar pak më shumë se $ 10,000 për shkrimet e tij gjatë jetës së tij. [15] Pas suksesit të bazuar mbi kujtime udhėtimesh Voyages në detet e Jugut dhe histori bazuar në misadventures në marinën detare dhe tregtar, popullaritetin e Melville's rënë në mënyrë dramatike. Nga 1876, të gjithë librat e tij ishin jashtë e të shtypura. [16] Në vitet e mëvonshme të jetës së tij dhe gjatë viteve të pas vdekjes së tij ai u njoh, në qoftë se në të gjitha, pasi vetëm një figurë e vogël në literaturë amerikane. [redakto] ringjallje Melville

Një turmë e botimit ngjarjet në vitet 1920 sollën një rivlerësim tani quhet zakonisht Revival Melville. Të dy librat në përgjithësi konsiderohet më e rëndësishme për Ringjalljen [redakto] janë dy nxirreni të gjallë nga Raymond Weaver: 1921 Biografia e tij Herman Melville: Njeriu, Mariner dhe Mistik dhe versionin e tij të 1924 Melville e fundit e madhe, por nuk përfundoi fare apo të organizuar siç duhet punë, Billy Budd, që i dha mbesa Melville të Weaver kur ai vizitoi e saj për kërkime në biografi. Punimet e tjera që ndihmuan tifoz i flakët Revival ishin Karl Van dorën e American Novel (1921), Studime DH Lawrence në Classic American Literature (1923), dhe biografi Lewis Mumford së, Herman Melville: Një studim i jetës dhe vizioni i tij (1929). Në vitin 1951, Njutoni Arvin botuar kritik biograghy Herman Melville e cila fitoi Nonfiction Kombëtare Book Award. [1]

Në 1960-së, Northwestern University Press, në aleancë me Newberry Biblioteka dhe gjuhë moderne Shoqatës, i themeluar më sipër botimin shkon e titujve të ndryshëm e Melville. [17] Kjo aleancë kërkonte për të krijuar një "edicion definitive" të punëve të Melville. Titujt ribotuar nën Northwestern-Newberry Biblioteka përfshijnë Typee, mit Piazza dhe Proza të tjera Copë, Omoo, Izrael Potter, Pier apo dilemat, Besimit-Man, White, xhaketë ose në Botë në një njeriu-i-luftës, Moby-Dick, Mardi dhe një fluturoj atje, Redburn, Clarel, si dhe disa vëllime të poezive të Melville, revistat, dhe korrespondencë. [redaktoni] Temat e gjinisë dhe seksualitetit

Edhe pse nuk është fokusi kryesor i bursave Melville, nuk ka pasur një interes në rritje në rolin e gjinisë dhe seksualitetit në disa nga shkrimet e Melville. [18] [19] [20] Disa kritikë, veçanërisht ata të interesuar në studimet gjinore, kanë eksploruan ekzistimin e strukturave dominante mashkullore-shoqërore në fiction të Melville. [21] Për shembull, Alvin Sandberg deklaroi se "Parajsa e universitare dhe tartart e Maids" ofron "një eksplorim të pafuqi, një portret i një njeriu të tërhequr një mashkull të gjithë - fëmijëri për të shmangur konfrontimin me pjekurinë seksual "nga i cili angazhohet në transmetues" Shtojcë: pëlqyeshëm në heterogjenitet. [22] Në përputhje me këtë qëllim Warren Rosenberg argumenton se e homosocial "Parajsa e degree" është treguar të jetë "sipërfaqësore dhe steril." [20] David Harley Serlin respekton në gjysmën e dytë të diptych Melville's, "The tartart e Maids," Transmetuesi i jep zërin e grave të shtypura ai vëren: "Si studentë të tjerë kanë vuri në dukje se" rob image "këtu ka dy ngjyresa të qartë. Një përshkruan shfrytëzimin e punës së grave fizike, dhe të tjera e përshkruan shfrytëzimin e grave në organet riprodhuese . Sigurisht, si modele e shtypjes së grave, të dy janë të ndërthurura në mënyrë të qartë. "[23] Në fund, transmetues nuk është plotësisht në gjendje për të ardhur në kushtet me modalitetet e kundërta mashkullore dhe femërore. Çështje të seksualitetit janë vërejtur në vepra të tjera. Rosenberg shënime Taxhi, në "Mardi", dhe protagonist në "Pierre" mendoj se ata janë të shpëtuar të rinj ", vajza në ankth" (Yillah dhe Isabel) nga të pastër e arsye, por të dyja janë të vetëdijshëm edhe për një motiv tek përgjojnë seksuale. " [20] Kur Taxhi vret të zënëve robër të vjetra prifti mbajtjen Yillah, ai deklaron: "goditi me keqardhje e vështirë dhe si rrufe pyeta veten nëse vdekja vepër kisha bërë ishte çarë e motivi i virtytshëm, të strehuar një rob nga skllav, ose nëse nën pretendim i kishte përfshirë në këtë affray fatale për ndonjë qëllim tjetër vetjak, të shoqërinë e një çupë të bukur. "[24] Në" Pierre "motiv Për vetë-flijimin e tij për Isabel pranohet:" bukurisë femëror dhe nuk femëror shëmtia e ftoi atë për të kampion të djathtë. "[25] Rosenberg thotë:" Kjo vetëdije e një Haunts motiv të dyfishtë si libra dhe në fund të fundit shkatërron protagonistët e tyre i cili nuk do të pranojmë plotësisht underside errët e idealizëm e tyre. kërkimin epistemologjike dhe kërkim i jashtëzakonshëm për dashuri dhe besim janë sullied rrjedhimisht nga erotik. "[20]

Melville plotësisht hulumton temën e seksualitetit në punën e madhe e tij poetik "Clarel." Kur Transmetuesi është i ndarë nga Ruthi, me të cilin ai ka rënë në dashuri, ai është i lirë për të shqyrtuar të tjera seksuale (dhe fetare) mundësitë përpara se të vendosë në fund të poemë për të marrë pjesë në martesë me qëllim ritualistic përfaqëson. Në rrjedhë të poemë ", ai e konsideron çdo formë të orientimit seksual - beqari, homoseksualiteti, hedonizëm, dhe heterosexuality ngritjes të njëjtat lloje të pyetjeve që kur ai e konsideron Islamin ose Demokraci." [20]

Kritikë të tjerë kanë sugjeruar overtones mundur homoerotic në disa vepra. Zakonisht dhënë shembuj të fundit nga Moby-Dick janë interpretimin e lidhjes mashkull nga ajo që ata vetë termi "shtratin e martesës" episod që përfshin Ismailin dhe Queequeg, dhe "Shtrydh e kapitullit" Dora e përshkruar shoqërinë e detarë nxjerrjes vaj balene të vdekur nga një balenë [26]. Edhe pse disa nga këta kritikë e kanë spekuluar se ajo që ata e perceptojnë të jetë tema e përkatësisë gjinore dhe seksualitetit në shkrimet e tij mund të jetë reflektive e tij bindjet e tyre personale, nuk ka dëshmi biografike për të mbështetur këto pretendime [27]. Megjithatë të tjerët kanë argumentoi "ndjekje Ashabit të rrema, e cila mund te shoqërohet me femëror në formën e vet, mister, dhe në naturalness saj, përfaqëson bashkim përfundimtar të kërkim epistemologjike dhe seksuale." [20].

Ligji dhe literaturë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitet e fundit, Billy Budd është bërë një teksti qendror në fushën e bursave ligjor i njohur si ligji dhe letërsisë. Në roman, Billi, një marinar i bukur dhe popullor i ri i impresionuar nga anija tregtare "Të Drejtat e Njeriut" për të shërbyer në bordin e HMS "Bellipotent" në fund të Vitet 1790, gjatë luftës midis Francës Revolucionare dhe Britania e Madhe dhe aleatët e saj monarkik, excites the armiqësi dhe urrejtje e master e anijes-at-të armëve, John Claggart. Claggart kurdis me akuza fallco për kryengritje dhe krime të tjera të nivelit kundër Billy, dhe komandantit të nderuar Edward institutet Fairfax Vere një hetim joformale, në të cilin Billi convulsively greva Claggart sepse belbëzoj e tij e pengon atë nga të folurit. Vere menjëherë të mblidhet një gjykatë drumhead-ushtarak, në të cilën, pasi ka shërbyer si dëshmitar i vetëm dhe si avokat Billy de facto, atëherë Vere kërkon gjykatës për të dënuar dhe dënim Billi për vdekje. Gjyqi është shpalosur në kapitullin 21, kapitulli i gjatë në libër, dhe se gjyqi është bërë në qendër të polemikave dijetari: Captain Vere ishte një njeri i mirë bllokuar nga ligji i keq, apo e ka ai me qëllim shtrembërojnë dhe paraqes ndryshe ligjin në fuqi për të dënojnë Billly vdekje ?

Novelat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Typee: A Peep at Polynesian Life (1846)
 • Omoo: A Narrative of Adventures in the South Seas (1847)
 • Mardi: And a Voyage Thither (1849)
 • Redburn: His First Voyage (1849)
 • White-Jacket, or The World in a Man-of-War (1850)
 • Moby-Dick ; Or, The Whale (1851)
 • Pierre: or, The Ambiguities (1852)
 • Isle of the Cross (ca. 1853, since lost)[29]
 • Israel Potter: His Fifty Years of Exile (1855)
 • The Confidence-Man: His Masquerade (1857)
 • Billy Budd, Sailor (An Inside Narrative) [Published Posthumously] (1924)