Jump to content

Moira Orfei

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Moira Orfei
Orfei në Signore & signori (1966)
U lind në
Miranda Orfei

(21-12-1931)1931 dhjetor 21 invalid day
Codroipo, Itali
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Brescia, Itali
Emrat e tjerëMiranda Orfei
Moira degli elefanti ("Moira e Elefantëve")
Profesioni
  • Performuese e cirkut
  • aktore
  • personalitet televiziv
Bashkëshorti/jaWalter Nones (m. 1961–2015; vdekje)
Fëmijë2
Faqja në rrjetwww.moiraorfei.it

Moira Orfei (e lindur Miranda Orfei; 21 dhjetor 1931 – 15 nëntor 2015) ishte një interpretuese e cirkut, aktore dhe personalitet televiziv italian me origjinë të largët rome.[1][2] Moira konsiderohej gjithashtu mbretëresha e cirkut italian, një emër skenik ishte Moira e Elefantëve. Adhuruesit e filmave të kultit e njohin atë për shumë filma me shpatë dhe sandale (peplum) ku ajo luajti.

Aktorja e re dhe interpretuesja e cirkut Moira Orfei ecën drejt Galleria Vittorio Emanuele IIMilano, ndërsa një grup i madh burrash kthehen për ta parë atë. 1954

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E rritur në një familje që zotëronte kompaninë e cirkut Circus Orfei, Moira u bë simboli i cirkut në Itali dhe fitoi famë ndërkombëtare. Vetë Circus Moira Orfei u themelua në vitin 1960. Ajo u fotografua në skena të ndryshme si kalorëse, artiste trapezi, akrobate, dominuese e elefantëve dhe stërvitëse pëllumbash.

Imazhi i saj tepër i lezetshëm pasqyron personalitetin e saj ekscentrik dhe të bollshëm. Ishte Dino De Laurentiis ai që i sugjeroi asaj të ndryshonte emrin nga Miranda në Moira.[3] Që atëherë, fytyra e saj u bë një figurë e karakteristikave të pandryshueshme: grim i rëndë me sy të veshur me eyeliner, buzëkuq i ndritshëm, një nishan i theksuar sipër buzës, flokë të lidhur në një çallmë. Billbordet promovuese ishin të veshura me këtë foto në çdo qytet që ndalonte cirku. Ajo u bë gjithashtu një aktore filmi, duke luajtur në mbi dyzet filma, nga komeditë te filmat me shpatë dhe sandale (ndër të cilët ishin shumë filma kriminalë italianë).

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prindërit e saj ishin Riccardo Orfei, i cili ishte kllouni Bigolon, dhe Violetta Arata. Ajo u martua me Walter Nones në vitin 1961 dhe patën dy fëmijë Stefano Orfei dhe Lara Orfei.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 4 gusht 2006, Moira Orfei pësoi një sulm ishemik gjatë një shfaqjeje në Gioiosa Ionica. Artistja ishte ende nën kujdesin mjekësor kur vdiq nëntë vjet më vonë nga shkaqe natyrore më 15 nëntor 2015 në Brescia, Itali.[4]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1960 The Loves of Hercules Nemea
Under Ten Flags Shipwrecked Cameo appearance
Ti aspetterò all'inferno Anouk
Queen of the Pirates Jana
The Giants of Thessaly Atalanta Cameo appearance
1961 Ursus Attea
Revenge of the Conquered Edma
Mole Men Against the Son of Hercules Halis Mosab
Rocco e le sorelle Lola
Armi contro la legge Norma
Atlas in the Land of the Cyclops Paesant girl Cameo appearance
Che femmina e… che dollari! Moira
1962 Kerim, Son of the Sheik Zaira
Il re Manfredi Grenda
I tromboni di Fra' Diavolo Carmela
Ursus in the Valley of the Lions Diar
Gli italiani e le donne Claudia Caracci Segment: "L'abito non fa il monaco"
1963 I due mafiosi Claudette
Toto vs. the Four Mrs. Fiore Scenes cut
Toto and Cleopatra Octavia the Younger
Samson and the Slave Queen Malva
Divorzio alla siciliana Marisa
The Monk of Monza Sister Virginia
The Beast of Babylon Against the Son of Hercules Ura
1964 The Two Gladiators Marzia
I predoni della steppa Malina
Revolt of the Praetorians Artamne
Samson and His Mighty Challenge Dalila
The Triumph of Hercules Pasiphae
1965 Casanova 70 Santina
How We Got Into Trouble with the Army Taide Bonafini
L'incendio di Roma Poppaeia
Two Sergeants of General Custer Baby O'Connor
1966 Due mafiosi contro Al Capone Rosalía
The Birds, the Bees and the Italians Giorgia Casellato
1968 Torture Me But Kill Me with Kisses Adelaide
1974 Paolo il freddo Herself Cameo appearance
Scent of a Woman Mirka
1975 Dracula in the Provinces Bestia Assatanata
1980 Arrivano i bersaglieri Herself Cameo appearance
1982 Pin il monello Herself Cameo appearance
1990 Vacanze di Natale '90 Gloria
2003 Natale in India Herself Cameo appearance
2006 Moira Orfei: Amore e fiori Herself Documentary

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Addio a Moira Orfei, a Brescia il suo ultimo spettacolo" (në italisht). Giornale di Brescia. 2015-11-15. Marrë më 15 nëntor 2015.
  2. ^ "È morta Moira Orfei, regina del circo" (në italisht). La Stampa. 15 nëntor 2015. Marrë më 15 nëntor 2015.
  3. ^ Una biografia online
  4. ^ Moira Orfei, circus owner - obituary

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]