Monica Bellucci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Monica Bellucci
Monica Bellucci, Women's World Awards 2009 b.jpg
Informacione personale
Vendlindja Flamuri Città di Castello, Umbria, Itali
Gjatësia 173 cm
Kombësia Italiane


Monica Bellucci (lindur më 30 shtator 1964) është një aktore dhe modele italiane [1].

Jeta e herëshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bellucci ka lindur në Città di Castello, Umbria, Itali,[2][3] ajo është fëmija i vetëm i Pasquale Bellucci dhe Brunella Briganti, ajo u rrit në San Giustino. Ajo filloi të punojë si modele për të paguar studimet e saj në Fakultetin Juridik të Universitetit të "Perugias", megjithatë, ajo shpejt e la shkollën dhe filloi ti përkushtohej modës.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Bram Stoker's Dracula (1992)
 • Josef (1995)
 • L´ Appartment (1996)
 • Dobermann (1997)
 • Merlin (1998)
 • Malèna (2000)
 • Under Suspicion (2000)
 • Franck Spadone (2000)
 • The Brotherhood of the Wolf (Le Pacte des loups) (2001)
 • Irreversibel (2002)
 • Asterix und Obelix: Mission Kleopatra (2002)
 • Tears of the Sun (2003)
 • Ricordati di me (2003)
 • Matrix Reloaded (2003)
 • The Matrix Revolutions (2003)
 • Mel Gibson's The Passion of the Christ (2004)
 • Remember Me, My Love (2004)
 • She Hate Me (2004)
 • The Brothers Grimm (2005)
 • Combien tu m'aimes ? (2005)
 • N - Napoléon (2006)
 • Shoot 'Em Up (2006)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ A copy of her birth registration from the Perugina Registry Office gives her birth date as 30 shtator 1964. Arkivuar 15 korrik 2019 tek Wayback Machine Notable Names Database (NNDB). Accessed 7 qershor 2013
 2. ^ Martínez, Claudio (30 tetor 2003). "Persephone". El Diario de Hoy. Marrë më 9 nëntor 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Monica Bellucci: Biography". MSN. Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 maj 2008. Marrë më 23 janar 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Monica BellucciIMDb