Monroe, Georgia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Monroe, Georgia
Anglisht : Monroe, Georgia
qytet
noform
Walton County, Georgia courthouse
Vendndodhja
Monroe, Georgia is located in SHBA
Monroe, Georgia
Monroe, Georgia

Koordinatat: 33°47′36″V 83°42′39″P / 33.79333°V 83.71083°P / 33.79333; -83.71083

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Georgia
Qarku Walton
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 27.1 km2
 •  tokësore 26.8 km2
 •  ujore 0.3 km2
Lartësia 277 m (m.n.d.)
Popullsia 13234 banorë (2010)
Dendësia 420.9 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore Eastern (EST)-5
Verore EDT-4
Kodi Postal 30655-30656
Prefiksi 470/678/770
Koordinatat 33° 47′ 36″ Veri

83° 42′ 39″ Perëndim

Monroe, Georgia (Monroe, Georgia) është një qytet në qarkun Waltonshtetit federal Georgia, SHBA. Në Monroe, Georgia jetojnë 13234 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 420.9 banor/km2 (1086.4 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 27.1 km2 (10.5 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 277 m (909 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Monroe, Georgia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale