Monumenti i Enver Hoxhës në Tiranë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Monumenti i Hoxhës realizuar nga Odhise Paskali

Monumenti i Enver Hoxhës u vendos në Tiranë në sheshin Skënderbej në vitin 1988, por ai u rrëzua në 20 shkurt të vitit 1991 nga studentët dhe populli i Tiranës.

Përshkrimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Monumenti ka qënë i vendosur në sheshin përpara sheshit përballë Muzeut kombëtar mbi një podest me shkallë i realizuar në bronx.