Denali

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Mount McKinley)
Jump to navigation Jump to search
Shtrirja gjeografike
nga Denali National Park and Preserve

Maunt Makinli (angl. Mount McKinley) ose Denali është Mali më i lartë Allaskë dhe njiherit maja më e lartë në Amerikën Veriore. Gjindet në mallet e Allaskës dhe arrinë lartësinë prej 6.194 metra.

Veçoritë[redakto | redakto tekstin burimor]

Maunt Makinli është i ndërtuar nga shkëmbinjtë e granitit. Temperatura në këto lartësi lëvizë nga –60°С do –83°С, ndërsa shtypja e ajrit është shu e ulët. Nga Maunt Makinli lëshohen pesë akullnaja.Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Denali National Park – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale