Mr. Brainwash

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Mr. Brainwash - shpesh shkruar MBW - është pseudonimi i përdorur nga francezi që jeton në Los Anxhelos, regjisori dhe artistit urban Thierry Guetta. Sipas filmit të prodhuar nga artisti urban Banksy 'Exit Through the Giftshop' (2010)[1], Guetta ishte një pronar i një dyqani të veshjeve të dorës së dytë ku ai punonte si një roje, dhe videografer amator, i cili u ekspozua për herë të parë në botën e artit urban nga kushëriri i tij Space Invader dhe i cili filmoi artistët e artit urban nëpër të viteve 2000. Në vijim Mr. Brainwash u shndërrua në një artist brënda pak javëve, pas një sugjerimi nga Banksy.[2]

Në tetor të vitit 2013 Guetta mori pjesë në Art Wars në Saatchi Gallery kuruar nga Ben Moore.

Referenca[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]