Mu'tah

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mu'tah
مدينة مؤتة
Qytet
Vendndodhja
Mu'tah is located in Jordania
Mu'tah
Mu'tah

Koordinatat: 31°2′0″V 35°41′0″L / 31.03333°V 35.68333°L / 31.03333; 35.68333

Administrimi
Shteti Flamuri Jordania
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 820 m (m.n.d.)
Popullsia 22,300 (2004) banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore GMT +2
Verore UTC +3
Prefiksi +962(2)
Koordinatat 31° 2′ 0″ Veri

35° 41′ 0″ Lindje

Mu'tah (Arabisht: مؤتة) është qytet në Jordani. Qyteti është i njohur për Betejën e Mutahut i cili ndodhi në vitin 629 pas erës sonë. Kjo luftë ndodhi mes ushtarëve arab dhe Perandorisë Bizantine.