Mu'tah

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mu'tah
مدينة مؤتة
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej22.300 (2.004)

Mu'tah (Arabisht: مؤتة) është qytet në Jordani. Qyteti është i njohur për Betejën e Mutahut i cili ndodhi në vitin 629 pas erës sonë. Kjo luftë ndodhi mes ushtarëve arab dhe Perandorisë Bizantine.