Jump to content

Mukuzani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

+Mukuzani ( gjeorgjisht: მუკუზანი </link> muk'uzani ) është një verë e kuqe e thatë gjeorgjiane e bërë nga rrushi Saperavi në Mukuzani, Kakheti . Mukuzani dallohet` nga verërat e tjera të prodhuara nga i njëjti rrush për shkak të periudhës së gjatë tre vjeçare dhe fuqitë prej drurit të lisit.

Mukuzani ka një ngjyrë të kuqe të thellë me një aromë të butë tymi lisi dhe kokrra të kuqe . Shija fillon e thatë, por shijet e lisit dhe frutave kalojnë shpejt. Si rezultat i vjetërsimit më të gjatë, Mukuzani ka më kompleksitet se verërat e tjera të prodhuara nga rrushi Saperavi. Ajo shkon veçanërisht mirë me biftekët dhe mishrat e kuq.

Vera e vjetër përmban 10,5-12,5% alkool dhe ka aciditet të titruar 6,0-7,0%. Është prodhuar që nga viti 1888.

Mukuzani konsiderohet nga shumë si vera më e mirë e verërave të kuqe gjeorgjiane të bëra nga Saperavi. Ka fituar 9 medalje ari, 2 medalje argjendi dhe 3 medalje bronzi në garat ndërkombëtare.