Mulla Arben efendi Hyseni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Mulla Arben efendi Hyseni u lind me 12 prill 1980 ne fshatin Godanc te Shtimes. Rrjedh nga nje familje fshatare, por e edukuar ne frymen islame, kombetare e atdhetare. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje. Në vitin shkollor 1995/96 regjistrohet ne Medresen e Mesme Alaudin ne Prishtinë. I frymezuar nga porosit hyjnore te Kuranit, nga profesoret e Medresesë dhe nga familja e tij me tradita atdhetare per vlerat e atdheut, te lirise, dhe te xhihadit ne rrugen e Allahut. Pas daljes publike te Uçk-se dhe krijimit te pikave ne fshatrat e Drenices e Eperme, se bashku me Enes Rexhen nga Gjakova dhe disa bashkfashatare te tij, Arbeni kontakton me luftetaret e Uçk-se ne fshatin Kroimir. Pas nje kohe te shkurter, te cilat kaluan ne ushtrime dhe pergatitje ushtarake, Arbeni me shoket kthehet ne Drenice, ku vazhdon aktivitetin dhe kontributin per ta mbrojtur atdheun. Me 7 nentor 1998 vdes si deshmor ne mbrojtje te atdheut shqiptar.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]