Mundo de juguete

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mundo de Juguete (Bota e lojerave) është një telenovelë meksikane prodhuar në Meksiko nga Televisa1974. Mundo de Juguete është një version tjetër i telenovelës Papa Corazon (Argjentina, 1973) me Andrea del Boca.

Ka si regjisor Rafael Banquells dhe Manolo García, dhe skenarist Luis Reyes de la Maza dhe Abel Santacruz.

Tek ne njihet nga versioni italian si Piccolo amore, Cristina.

Kjo telenovelë pati një gjatësi shumë të madhe, rreth 605 episode, na 1974 deri 1977. Gjatë tërmetit të fortë në 1985, shumë episode të saj humbën, por ajo ërsëri u transmetua më vonë. Ajo u bë përsëri me një version të ri të quajtur "Carita de Angel" në vitin 2000.

Në Shqipëri i transmetua nga TeleNorba nga fundi i viteve '90 dhe pati një sukses të madh.

Cristina është vajza e Marianos, dhe ndjek kolegjin katolik me murgesha. Në shkollë ajo takon nënë Tomazina, një plak që jeton prapa kopshtit të shkollës së saj. Ajo e don vajzën dhe i jep shumë këshilla të mira. Pas vdekjes së nënës, ajo ka një njerkë Rosario, një grua shumë të mirë.

Versione te tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Telenovela "Papa Corazon", prodhuar ne Argjentina ne 1973 me Andrea del Boca.
  • Telenovela "Mundo de muñeca", prodhuar ne Argjentina ne 1986 me Analia Castro.
  • Telenovela "Carita de ángel", prodhuar nga Televisa (Meksiko) ne 2000 me Daniela Aedo.


Interpetojnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]