Jump to content

Muniba Mazari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Muniba Mazari
منیبہ مزاری
U lind në3 Mars 1987 (30 vjeç)
KombësiaPakistaneze
ProfesioniArtiste, Folëse motivuese, modele
Fëmijë1
Faqja në rrjetwww.munibamazari.com

Muniba Mazari (Urdu: منیبہ مزاری, lindur më 3 mars të vitit 1987) është një artiste pakistaneze, modele, aktiviste dhe prezantuese televizive. Ajo përdor një karrocë për shkak të lëndimeve të pësuara në një aksident me makinë në moshën 21 vjeçare që e bën atë modelen e parë të Pakistanit që përdor karrige me rrota. Ajo është gjithashtu Ambasadore Kombëtare për Pakistanin e Kombeve të Bashkuara të Pakistanit.[1] Ajo është gjithashtu një këngëtare dhe aktiviste.[2]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muniba Mazari është me prejardhje Baloch.[3] Në vitin 2007, Muniba ishte pjesë e një aksidenti me makinë në të cilin ajo pësoi lëndime të shumta duke përfshirë kordonin e palcës kurrizore e cila e la atë paraplegjike. Së bashku me përpjekjet filantropike, ajo ka krijuar markën e saj të njohur si kanavacë e Munibas me parullën "Lejoji muret e tua të vishen me ngjyra". Mesatarja e saj është akrilik në kanavacë.[4][5]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muniba Mazari, e cila aktualisht shërben si Ambasadore Kombëtare për Gratë e OKB-së në Pakistan dhe ka marrë pjesë si një kryetare motivuese në konferenca dhe foruma të ndryshme, pushimi i saj i parë ishte TEDx Islamabad. Ajo ishte një nga dy pakistanezet që do të quhej një nga 100 femrat më frymëzuese të vitit 2015, dhe punon si një spirancë e rastësishme në PTV, duke qenë spiranca e tyre e parë me karrige me rrota. Përveç kësaj, Muniba është modeli i parë i përdorimit të karrocave me rrota për Toni & Guy në Pakistan, të paraqitur në "Forbes 30" nën 30 në vitin 2016, dhe kreu i CSR për Chughtai Labs.

Folëse Motivuese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muniba ka dhënë biseda motivuese në platforma të ndryshme si TEDx, Organizata e Sipërmarrësve (Enterpreneur's Organization - EO), Organizata e Presidentëve të Rinj (Young presidents' Organization - YPO), Organizata e Ndërmarrjeve Rinore (Youth Entrepreneur Organization - YEO), Konferenca e Udhëheqjes Globale (Global Leadership Conference - GLC) në vitin 2016, VCon Malaysia 2017, Vcon Dubai 2017, Samiti i Pakistanit, etj. Ajo është ambasadorja e parë e Pakistanit për Gratë e OKB-së. Muniba është një nga Forbes 30 nën 30 vjeç për 2016 në Media dhe Marketing Category dhe gjithashtu është ankoruese e Televizionit Kombëtar të Pakistanit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Muniba Mazari – Courageous and hopeful in the face of disability" (në anglisht). ARY News.tv. Arkivuar nga origjinali më 26 dhjetor 2018. Marrë më 22 tetor 2015.
  2. ^ "Living colours: Strength not bound to a wheelchair". Daily Dawn.com (në anglisht). 19 shkurt 2015. Marrë më 22 tetor 2015.
  3. ^ Hasan, Rabia; Haq, Farah. "Muniba Mazari, Unbroken". FUCHSIA (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2015. Marrë më 24 tetor 2015. But, you know what?I am a Baloch girl, living in a country with no awareness on disability, a single mother
  4. ^ "Inspiration on a wheelchair". The Frontier Post.com (në anglisht). 29 qershor 2015. Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2015. Marrë më 22 tetor 2015.
  5. ^ "Up Close and Artsy with Muniba Mazari" (në anglisht). Times of Youth.com. 3 prill 2015. Arkivuar nga origjinali më 20 janar 2022. Marrë më 22 tetor 2015.