Jump to content

Murat Ünalmış

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Murat Ünalmış
U lind në23 prill 1981 (41 vjet)
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti2003-present
Bashkëshorti/jaBirce Akalay
(m. 2011; div. 2013)

Murat Ünalmış (lindi më 23 prill 1981) është aktor turk.

Ünalmış e kaloi fëmijërinë e tij në Kayseri përpara se të transferohej në Stamboll për të ndjekur shkollën e mesme. Gjatë viteve të shkollës së mesme ka luajtur për ekipin e basketbollit të Fenerbahçe S.K.. Pas diplomimit në Universitetin Marmara me një diplomë në studimet e komunikimit, Ünalmış studioi aktrim në Akademinë e Stambollit.[1]

Menjëherë pas mbarimit të studimeve, ai u shfaq në një sërë serialesh televizive, duke përfshirë Hayat Bağları, Sınırlı Aşk, Kurşun Yarası, [Üç Kadın]] dhe në filmat si Deli Duran, Sen Ne Dilersen. Ai u bë i njohur gjerësisht në filmin Güneşi Gördüm me regji të Mahsun Kırmızıgül dhe gjithashtu luajti në filmin e të njëjtit regjisor, me titullin Pesë Minare në Nju Jork.

Ünalmış gjithashtu kishte një rol kryesor në serialin Yer Gök Aşk.[2] Ai luajti rolin kryesor në serialin Sevda Kuşun Kanatında, i cili u transmetua në TRT 1 në periudhën 2016-2017. Së fundi, ai luajti rolin kryesor në serialin dramë Bir Zamanlar Çukurova.[3]

Seriale
Viti Titulli Roli Shënime
2003 Sınırlı Aşk
Kurşun Yarası Sejit Roli mbështetës
2005 Deli Duran
Üç Kadın
2005-2007 Şöhret Mert Erdem Roli kryesor
2007 Sır Gibi Mehmet
2008 Rüzgâr Pojraz
2009-2010 Kasaba Hajdar
2010-2012 Yer Gök Aşk Jusuf Hanxhëollu
2012 Babalar ve Evlatlar Burhan
2013-2014 İnadına Yaşamak Ali Ajazllë
2016 Seddülbahir 32 Saat Mahmut Sabri
Sevda Kuşun Kanadında Arif Unlu
2017 Deli Gönül Mehmet Kadir Olçek
2018-2021 Bir Zamanlar Çukurova Demir Jaman
2023- Gülcemal Gyjxhemal
Filma
Viti Titulli Roli Shënime
2004 Celal Oğlan Xhelal Ollan Roli kryesor
2009 Gecenin Kanatları Jusuf
Güneşi Gördüm Mamo Roli mbështetës
2010 New York'ta Beş Minare Ylkyxhy Reisi
  1. ^ "Murat Ünalmış kimdir? Murat Ünalmış nereli ve kaç yaşında?". Sözcü (në turqisht). 20 nëntor 2018. Marrë më 1 gusht 2020.
  2. ^ "Murat Ünalmış kimdir?". Sabah (në turqisht). 27 maj 2016. Marrë më 1 gusht 2020.
  3. ^ "Bir Zamanlar Çukurova'nın Demir Yaman'ı Murat Ünalmış hakkında şok gerçek! Şehit..." Takvim (në turqisht). 29 nëntor 2019. Marrë më 1 gusht 2020.