Murfreesboro, Tennessee

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Murfreesboro, Tennessee
Qytet
Motoja Duke krijuar kualitete të mira për jetën
noform
Kolazh me pamje nga Murfreesboro, Tennessee
Vendndodhja
Murfreesboro, Tennessee is located in SHBA
Murfreesboro, Tennessee
Murfreesboro, Tennessee

Koordinatat: 35°50′46″V 86°23′31″P / 35.84611°V 86.39194°P / 35.84611; -86.39194

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Tennessee
Qarku Rutherford
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 101.5 km2
 •  tokësore 101 km2
 •  ujore 0.5 km2
Lartësia 186 m (m.n.d.)
Popullsia 108,755 banorë (2010)
 •  urbane 133,228 banorë
 •  aglomerati 1,757,912 banorë
Dendësia 1,900 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1811
Zona Kohore CST (UTC-6)
Verore CDT (UTC-5)
Kodi Postal 37127-37133
Prefiksi 615
Koordinatat 35° 50′ 46″ Veri

86° 23′ 31″ Perëndim

Faqja Zyrtare City of Murfreesboro

Murfreesboro, Tennessee është një qytet në qarkun Rutherford[1]shtetit federal Tennessee, SHBA. Në Murfreesboro, Tennessee jetojnë 108,755 banorë (2010)[2][3]. Qyteti ka një sipërfaqe prej 101.5 km2 (39.2 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 186 m (619 ft).

Qeveria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këshilli i Qytetit ka gjashtë anëtarë. Anëtarët kanë përgjegjësi për departamente të ndryshme të qytetit.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Find a County". National Association of Counties. Marrë më qershor 7, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "American FactFinder". United States Census Bureau. Marrë më 2014-11-06. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Population of Urban Clusters and Urbanized Areas, by State" (PDF). EPA.gov. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Murfreesboro, Tennessee – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale