Jump to content

Musli Imeri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Musli Imeri (26 korrik 197621 prill 1999)
lindi në Zajqec fshat i malësisë së Dardanës.
Luftëtar dhe Dëshmor i UÇK-së.

Musli Imeri Dëshmor i UÇK.
  • E donte librin dhe mësimin, ishte shumë i gjallë dhe i mprehtë, por në pamundësi të kushteve që mbretëronin dhe shkaku i largësisë nga qyteti, kreu vetëm shkollën fillore, më vonë vijoj një kurs në nje puntori zdrukthtarie në Dardanë.
  • Ishte i martuar, vetëm pas 7-të muajsh martesë u rreshtua në radhët e UÇK-së.
  • Musli Imeri edhe pse pas stërvitjeve urdhërohet të kthehet në shtëpi për shkak të mungesës së armëve, Musliu nuk pranoj dot dhe bashk me bashkëluftëtarët e tij po qëndronte me besnikëri në Marec.
  • Nata e së merkurës, 21 prill 1999 në lagjen e Bullajve në Marec ishte jo vetem acar por edhe mjegull, në mesnatë në një luftë të rrept bie heroikisht në mbrojtje të atdheut së bashku me bashkëluftëtarët Besnik Maroca , Ibrahim Oruqi dhe Bahtir Jahiri.
  • Emrin e dëshmorit Musli Imeri e mban një rrugë në Dardanë, i buzëqeshë fytyra në lapidar që iu ngrit vitin 2005-së në fshatin e lindjes në Zajqec, sot familja e dëshmorit jeton në Dardanë.

Burimi i të dhënave

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • "Dëshmorët nuk vdesin kurrë" - 2004 nga autori Ramadan S. Latifaj