Mustafa Krantja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Mustafa Krantja lindi më 10 prill të vitit 1921, është dirigjent shqiptar, i nderuar me çmimin Artist i Popullit, Profesor. Talenti i tij u zbulua në Normalen e Elbasanit, ku mori kontaktin e parë si artist me popullin. Pas një aktiviteti muzikor dhe njëkohësisht edhe atdhetar në korrik të vitit 1944 erdhi në Tiranë në orkestrën e Radio Tiranës si violinist i parë. Më vonë u bë dirigjent i saj dhe krijoi një kuartet harqesh. Kreu studime në Konservatorin e Pragës për dirizhurë dhe kompozicion dhe më pas në Akademinë e Lartë të Artit Muzikor. Ishte dirigjent i operave të para shqiptare “Marika”, “Skënderbeu’, i baletit të parë shqiptar, “Halili dhe Hajria” si dhe shumë veprave të tjera orkestrale shqitare. Është lauruar me çmime të Republikës, Urdhërin “Naim Frashëri”, dhe është dekoruar me medaljen “Dvurzhak” nga presidenti çek.

Mirënjohjet[redakto | redakto tekstin burimor]

I është dhënë titulli “Artist i Popullit” dhe “Profesor”.