Muzaffer Tekin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Muzaffer Tekin (28 tetor 1950 - 1 prill 2015) është një ish-anëtar i Departamentit të Operacioneve Speciale të Turqisë, dhe i dyshuar në proceset gjyqësore Ergenekon si dhe të shtënat në Këshillin Turk të Shtetit.[1] Më 5 gusht 2013 Tekin u dënua me burgime të njëpasnjëshme.[2]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tekin u diplomua në Akademinë Ushtarake Turke në vitin 1972, ku ai kishte qenë shok klase i Cem Ersever, dhe shërbeu në Departamentin e Operacioneve Speciale. Ai mori pjesë në pushtimin turk të Qipros,[3] dhe sipas Oktay Yıldırım ishte "toger i vetëm që mori ndonjëherë një medalje të artë për punën e tij në Operacionin e Paqes në Qipro".[4] Ai u detyrua të pensionohej në vitin 1986, pasi kishte arritur gradën e Kapitenit,[3] për shkak të një vendimi të [[Këshilli Ushtarak Suprem (Turqia)|Këshillit Ushtarak sUPREM (YAŞ) në lidhje me një luftë ku ishte përfshirë Tekini.[5] Në vitin 2007 ai tha që ai kishte shërbyer në forcat e armatosura së bashku me Oktay Yıldırım,[6] dhe tha se Yıldırım ishte "si djali im".[7]

Tekin ishte partner në kompaninë e financave Doğuş Factoring, në të cilën gjuajtësi i Këshillit të Shtetit të Turqisë Alparslan Arslan punoi si avokat.ref>Today's Zaman, 7 March 2008, Two Ergenekon suspects former business partners</ref> Në vitin 2007, Sabah publikoi pretendime, të cilat thoshte se bazoheshin në raportet e policisë gjermane, se Doğuş Factoring ishte përdorur për të pastruar paratë e drogës, dhe se Tekin ishte organizatori kryesor i operacioneve të drogës.[8]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ergenekonun bir numaralı zanlısı hakkın rahmetine kavuştu şok ölüm gündeme bomba gibi düştü!". ajanskonya.net (në turqisht). 2 prill 2015.
  2. ^ Today's Zaman, 5 gusht 2013, Long sentences for Ergenekon suspects, life for ex-army chief Archived 6 August 2013[Date mismatch] at the Wayback Machine.
  3. ^ a b Milliyet, 23 korrik 2008, Bombanın kilidi Tekin
  4. ^ Hürriyet Daily News, 24 maj 2006, press scanner
  5. ^ Today's Zaman, 18 maj 2011, Retired captain may receive promotion in jail Archived 5 March 2016[Date mismatch] at the Wayback Machine.
  6. ^ Today's Zaman, 18 qershor 2007, Ümraniye suspect arrested, Muzaffer Tekin taken into custody Archived 28 korrik 2013 at Archive.is
  7. ^ Today's Zaman, 21 qershor 2007, Capt. Tekin charged with terrorism and sent to prison
  8. ^ Today's Zaman, 16 gusht 2007, Ex-army officer involved in international drug trafficking Archived 4 March 2016[Date mismatch] at the Wayback Machine.