Jump to content

Muzeu Kombëtar i Prehistorisë dhe Etnografisë Luigi Pigorini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Muzeu Kombëtar i Prehistorisë dhe Etnografisë "Luigi Pigorini" është një muze publik dhe kërkimor i vendosur në Romë, Itali .

Vështrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzeu është themeluar në 1875 dhe hapur në 1876 [1] [2] nga Luigi Pigorini, nga viti 2016, është një nga katër muzetë brenda rrjetit të Muzeut të Qytetërimeve dhe aktualisht drejtohet nga Andrea Viliani. [3] Muzeu u vendos në Collegio Romano nga 1875 deri në 1923. [4] Një koleksion i rëndësishëm i shtëpive të Pigorinit janë artefaktet neolitike nga liqeni Bracciano . Një tjetër është koleksioni i hershëm etnografik i Athanasius Kircher . Muzeu ruan gjithashtu fibulën Praeneste, mbishkrimi më i vjetër i njohur në gjuhën latine.  Në kohën e vdekjes së Luigi Pigorinit në vitin 1925, muzeu kishte grumbulluar më shumë se 170,000 objekte. [4]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Brizzi, Bruno [ed.] 1976 The Pigorini Museum Rome, Quasar. Katalog 424 faqesh me qindra pjata me ngjyra dhe bardh e zi.

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Preistoria". Museo delle Civiltà (në italisht). Marrë më 2022-08-01.
  2. ^ "Arti e Culture africane, americane, asiatiche e oceaniane". Museo delle Civiltà (në italisht). Marrë më 2022-08-01.
  3. ^ Basili, Giorgia (2022-07-21). "Intervista ad Andrea Viliani, direttore del Museo delle Civiltà" (në italisht). Marrë më 2022-08-01.
  4. ^ a b Lerario, Maria Gabriella (2011). "The National Museum of Prehistory and Ethnography "Luigi Pigorini" in Rome: the Nation on Display" (PDF). Linköping University Electronic Press. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)