Muzeu i Kulturës Rome në Beograd

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Muzeu i Kulturës Rome në Beograd është muzeu i parë rom në Evropën Juglindore, ndërsa trashëgimia e kulturës rome shfaqet më shpesh si ekspozita të përhershme në muze të llojit të dytë. [1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzeu i Kulturës Rome u hap në 21 Tetor 2009, nën kujdesin e Qytetit të Beogradit, në katin përdhes të një ndërtese në Rrugën Rooseveltova 41-43 në Beograd, [1] në një sipërfaqe prej 72 m2 në total. [2]

Themeluesi i muzeut është Qendra e Komunitetit Rom "8 Prill". [3] Muzeu filloi punën e tij duke hapur ekspozitën "Alav e Romengo" ("Fjala e Romëve" [4] ), nga Dragoljub Ackovic, ku rreth 100,000 dokumente nga kultura rome ishin në dispozicion të vizitorëve si dhe kopje të librave origjinal. . [5]

Në 2011, muzeu u zhvendos nga Rusvelti në një hapësirë më të madhe në Rrugën 31a Husinske rudara në Karaburma (komuna Palilula e Beogradit). Hapësira e re është një donacion nga organizata Sllogane Ortodokse Serbe dhe qyteti i Beogradit dha kontribut në të. Ajo zë një sipërfaqe prej 180 m2, [2] dhe hapësira e dikurshme u bë Galeria e Artit Rom. [5]

Muzeu paraqet ekspozita të kulturës materiale dhe shpirtërore të Romëve dhe Galeria ekspozon vepra nga artistë vizualë Romë nga Serbia dhe bota. [5]

Ekspozitat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vizitorët në Muze u prezantuan me ekspozitën e përhershme "Kultura materiale e romëve në Serbi" [4] - shkruar kultura rome, zakonet, historia e vuajtjeve të Holokaustit dhe fakte të tjera nga historia dhe kultura e romëve. [6]

Koleksione[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekspozitat për Muzeun janë mbledhur për dekada dhe vitet e fundit janë rinovuar. Përveç ekspozitës së përhershme, rreth dhjetë mijë dokumente të kulturës rome janë të ruajtura në dhjetë kompjuterë, një parakusht për krijimin e një muzeu virtual, i cili do të lejojë këdo që dëshiron të mësojë për ndonjë element të kësaj kulture ta bëjë këtë nga kudo në Bota. [2]

Muzeu ekspozon, ndër të tjera:

 • njëzet fjalorë romakë nga vende të ndryshme të botës,
 • një fjalor unik serbo-rom-gjerman, me autor nga Svetozar Simic, dhe përpiluar në 1942 gjatë Luftës së Dytë Botërore në një kamp përqendrimi gjerman, siç mund të shihet nga vulat e kampit në disa vende,
 • libri i parë për romët nga 1803, disa prej të cilëve janë shkruar në gjuhën rome dhe autor i Petar Aksibarković,
 • Bibla e parë e përkthyer në Rumanisht në Serbi në 1938,
 • kopje të gazetës Romano lil, botuar në Beograd në 1935,
 • teksti i parë romak në botë, botuar në 1537 në Angli.

Aktivitete të tjera për promovimin e kulturës rome[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përveç ekspozitës, në mjediset e muzeut organizohen leksione në fushën e romologjisë, ku të interesuarit mund të njihen më shumë me kulturën, historinë dhe gjuhën rome. [1]

Në vitin 2019, me iniciativën e Muzeut të Kulturës Rome, festa e Romëve Tetkica Bibija u përfshi në Regjistrin Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore Jomateriale të Serbisë. [7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c Малиш, Б. (20 tetor 2009). "Сутра се отвара Музеј ромске културе". Политика (në anglisht). Marrë më 26 shkurt 2020. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Политика" defined multiple times with different content
 2. ^ a b c "Muzej romske kulture u novom prostoru na Karaburmi". Zvanična prezentacija (në anglisht). Grad Beograd. Marrë më 27 shkurt 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Grad Beograd" defined multiple times with different content
 3. ^ "Prvi Muzej romske kulture u Jugoistočnoj Evropi od 21. oktobra u Beogradu". eKapija (në anglisht). 17 tetor 2009. Marrë më 27 shkurt 2020.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 4. ^ a b "Romski muzej na Karaburmi". SEECult (në anglisht). 21 tetor 2011. Marrë më 27 shkurt 2020. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "SEECult" defined multiple times with different content
 5. ^ a b c "Muzej Romske kulture slavi rođendan". B92 (në anglisht). 21 tetor 2012. Marrë më 27 shkurt 2020. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "B92" defined multiple times with different content
 6. ^ "Muzej romske kulture, Beograd". Tamo daleko (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2020. Marrë më 27 shkurt 2020.
 7. ^ "Теткица Бибија". Нематеријално културно наслеђе Србије (në anglisht). Министарство културе и информисања РС и Етнографски музеј у Београду. Marrë më 27 shkurt 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)