Muzeu i Romës Gordon Boswell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Muzeu Romak Gordon Boswell është vepër e Gordon Boswell (vdiq më 27 gusht 2016, në moshën 76 vjeç [1] ), i cili grumbulloi një koleksion artefaktesh, fotosh dhe disa shembuj të vagonit karakteristik cigan ose Vardo . [2] [3] [4] [5] Muzeu operon gjithashtu një numër automjetesh jo-rome, duke përfshirë një autobuz të tërhequr me kalë. Koleksioni është vendosur në Clay Lake, Spalding në Lincolnshire, Angli .

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërtimi i urave për komunitetin jo-Roma ishte një traditë në familjen e Boswell. Stërgjyshi i tij kishte qenë burim i rëndësishëm informacioni mbi traditat dhe gjuhën Gjermane për akademikët Viktorianë, përfshirë George Borrow . Babai i Gordon Boswell, Silvester botoi në vitin 1970 një autobiografi më të shitur, "Libri i Boswell", [6] që portretizonte jetën rome. Gordon Boswell mblodhi gradualisht vagonë, karroca dhe objekte të tjera të jetës romake për shumë vite. Muzeu u hap në 25 Shkurt 1995. [7]

Aksesi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzeu është i hapur të Premten, të Shtunën, të Dielën dhe Pushimet Bankare midis afërsisht Pashkëve dhe fundit të Tetorit të çdo viti. Ka qasje në të gjitha ekspozitat për personat me aftësi të kufizuara. Muzeu përdor një nga vagonët për udhëtime të organizuara afër Fenland . [8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Harrison, Lynne (6 shtator 2016). "Funeral for man who touched many lives". Lincolnshire Free Press (Print version) (në anglisht). fq. 7.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ "The Museum's own web site" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2019. Marrë më 3 prill 2021.
  3. ^ "Gordon Boswell Romany museum". Culture 24 (në anglisht). Department of Educartion. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2015. Marrë më 1 maj 2013.
  4. ^ "Gordon Boswell * Museum*" (në anglisht). Romany Jib. Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2010. Marrë më 1 maj 2013.
  5. ^ "Boswell museum" (në anglisht). My Learning. Arkivuar nga origjinali më 21 maj 2013. Marrë më 1 maj 2013.
  6. ^ Boswell, Sylvester (1970). The Book of Boswell (në anglisht). Penguin.
  7. ^ "Fitting send-off for 'great ambassador' of Romanies". Spalding Guardian (në anglisht). 15 shtator 2016. fq. 7. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2017. Marrë më 3 prill 2021.
  8. ^ "Gordon Boswell Romany Museum" (në anglisht). Lincolnshire county council. Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2013. Marrë më 1 maj 2013.