Néstor Gonçalves

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Néstor Gonçalvez
Néstor Goncalves.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëNéstor Gonçalvez Martinicorena
Data e lindjes27 prill 1936
Vendi i lindjesCabellos, Artigas, Uruguaji
Data e vdekjes29 dhjetor 2016
Gjatësia1,78 m (5 ft 10 in)
PozicioniMesfushor mbrojtës
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1956–1970Club Atlético Peñarol574
Ekipi kombëtar
1957–1968Uruguaji50(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Néstor Gonçalvez Martinicorena (27 prill 1936 – 29 dhjetor 2016)[1] ishte futbollistë uruguaianë i cili ka luajtur si mesfushor për kombëtaren uruguaine në vitin 1962 dhe 1966.[2] Ai ka luajtur në skuadrën Club Atlético Peñarol dhe u konsiderua si një nga mesfushorët më të mirë në Amerikën Jugore gjatë viteve 60-ta.[3] Ai vdiq më 29 dhjetor 2016 pasi u shtrua në spital për problemet e veshkave.[4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]