Nëntori i ftohtë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Fillimi i viteve '90 ishte ndër periudhat më të këqija të shqiptarëve të Kosovës. Me zbatimin e masave jashtëzakonisht të ashpra të autoriteteve serbe në të gjithë aspektet e jetës, punëtorët shqiptarë u detyruan të firmosnin një përbetim ku e pranonin Serbinë si shtetin e tyre. Në vend të kësaj, të gjithë ata që firmosën u privuan nga u e tyre, humbën vendin e punës, sigurimet shëndetësore, fondet për fëmijët e tyre, si dhe pasuritë e tyre të patundshme të dhënë nga institucionet për të cilat kishin punuar. Është kjo drama "Nëntori i ftohtë" me regji të Ismet Sijarina. [1]

Regjisori dhe ekipi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]