Nørresundby

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nørresundby
Qytet
noform
Stacioni i vjetër në Nørresundby
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Nørresundby is located in Danimarka
Nørresundby
Nørresundby

Koordinatat: 57°3′30″V 9°55′22″L / 57.05833°V 9.92278°L / 57.05833; 9.92278

Administrimi
Shteti Flamuri Danimarka
Rajoni Rajoni Nordjylland
Komuna Komuna Aalborg
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3 km2
Popullsia 22,859 banorë (2018)
Dendësia 2,194 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 9400
Koordinatat 57° 3′ 30″ Veri

9° 55′ 22″ Lindje

Faqja Zyrtare www.aalborg.dk

Nørresundby është qytet në komunën Aalborg në veri të Danimarkës.

Nørresundby është vendi i Lindholm Høje dhe terrenit të varrimit nga epoka e hekurt gjermane dhe koha e Vikingëve.

Nørresundby ka shumë klube sportive, sidomos Lindholm IF, skuadra më e lartë e futbollit e të cilëve në sezonin 2013-14 luan në nivelin e katërt më të lartë daneze, Danmarksserien.[1]

Aeroporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti Aalborg ndodhet në perëndim të Nørresundby. Zyra qendrore e North Flying ndodhet në terminalin North Flying e aeroportit Aalborg.[2]

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Herre-DS, Pulje 3". dbu.dk. Federata e Futbollit Danezë. Marrë më 12 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Contact Us Arkivuar 29 dhjetor 2011 tek Wayback Machine." "North Flying's headquarters are located in Aalborg Airport." and "North Flying A/S North Flying Terminal Aalborg Airport DK - 9400 Nørresundby Denmark"