Nagip Berisha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Nagip Berisha u lind më 1945 në Krushec të Pejës, është piktorë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nagip Berisha Akademinë e Arteve Figurative – Drejtimi i Pikturës e kreu nëPrishtinë në 1977 te profesor Tahir Emra. Studimet pasuniversitare i kreu në të njëjtën Akademi dhe te i njëjti profesor.

Nagip Berisha është anëtar i SHAFK.

Ekspozitat vetjake: 1982 - Foajeu i Tetarit Popullor, Prishtinë; 1995 - St. Gallen(Zvicër); 1996 - Galeria Rada, Prizren.

Ekspozitat kolektive: 1981, 1987, 1990,1994, 1997, 1999 - Salloni Pranveror iKosovës, Prishtinë; l985 - ArtiBashkëkohor i Kosovës, Kajro(Egjipt).

Shpërblimet: 1985 - Shpërblimi për Pikturë Takimet e majit, Gjilan; 1986 -Shpërblimi për Pikturë në Sallonin Pranveror të Kosovës, Prishtinë;1995,1999 - Shpërblimi për Pikturë Flakae janarit, Gjilan.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.