Nagisa Ōshima

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Oshima në Kanë 2000.

Nagisa Ōshima (Japonisht: 大 岛 渚, l. 31 mars 1932Kioto - v. 15 janar 2013) ishte një regjizor dhe skenarist japonez. Ndër filmat më të famshëm të Oshimas janë Perandoria e shqisave (1976) në të cilin skenat e skesit u vlerësuan si të tepërta nga vendet perëndimore dhe Gëzuar Krishtlindjet, Z. Lorenc. Filmat e Oshimas karakterizohen nga një pikëpamje kritike ndaj traditave dhe zakoneve të shoqërisë japoneze.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Dielli i së nesërmes (明日の太陽, Ashita no taiyō, 1959)
 • Rruga e dashurisë dhe shpresës (愛と希望の街, Ai to kibō no machi, 1959)
 • Histori mizore e reinisë (青春残酷物語, Seishun zankoku monogatari, 1960)
 • Varrosaj e diellit (太陽の墓場, Taiyō no hakaba, 1960)
 • Natë dhe mjegull në Japoni (日本の夜と霧, Nihon no yoru to kiri, 1960)
 • Përplasja (飼育, Shiiku 1961)
 • Rebeli (天草四郎時貞, Amakusa Shirō Tokisada, 1962)
 • Adventura parë e një fëmije të vogël (小さな冒険旅行, Chiisana bōken ryokō, 1963)
 • Jam unë, Bellett (私はベレット, Watashi wa beretto, 1964)
 • Kënaqësia e mishit (悦楽, Etsuraku, 1965)
 • Ditari i Junbogit (ユンボギの日記, Yunbogi no nikki, 1965)
 • Dhunë në mesnatë (白昼の通り魔, Hakuchū no tōrima, 1966)
 • Përrallat e Nninxhave (忍者武芸帳, Ninja bugei chō, 1967)
 • Këndo një këngë të seksit (日本春歌考, Nihon shunka kō, 1967)
 • Vetëvrasje e dyfishtë: Vera në Japoni (無理心中日本の夏, Muri shinjū: Nihon no natsu, 1967)
 • Varja (絞死刑, Kōshikei, 1968)
 • Tre pijanecët e ringjallur (帰って来たヨッパライ, Kaette kita yopparai, 1968)
 • Ditari i një hajduti Shinjuku (新宿泥棒日記, Shinjuku dorobō nikki, 1969)
 • Djali (少年, Shōnen, 1969)
 • Njeriu i cili e la dëshirën e tij në film (東京战争戦後秘話, Tōkyō sensō sengo hiwa, 1970)
 • Varreza (儀式, Gishiki, 1971)
 • E dashur motër e verës (夏の妹, Natsu no imōto, 1972)
 • Perandoria e shqisave (愛のコリーダ, Ai no korīda, 1976; en castelán El imperio de los sentidos)
 • Perandoria e pasionit (愛の亡霊, Ai no bōrei, 1978; en castelán El imperio de la pasión)
 • Gëzuar Krishtlindjet, Z. Lorenc (戦場のメリークリスマス, Senjō no merī kurisumasu, 1983; en galego Bo Nadal, Mr. Lawrence)
 • Max, Mon Amour (マックス、モン・アムール, Makkusu, mon Amūru, 1986)
 • Tabu (御法度, Gohatto, 1999)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]