Nanatsu no Taizai

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nanatsu no Taizai (Japonisht: 七つの大罪,; Shqip: Shtatë Mëkatet Vdekjeprurëse) është një seri manga fantastike japoneze e shkruar dhe ilustruar nga Nakaba Suzuki. Ai u serializua në Weekly Shōnen MagazineKodansha nga tetori 2012 deri në mars 2020, me kapitujt e mbledhur në dyzet e një vëllime tankōbon. Manga përmban një mjedis të ngjashëm me Mesjetën Evropiane, me grupin e saj titullar të kalorësve që përfaqësojnë shtatë mëkatet vdekjeprurëse.

Seriali u adaptua në një seri televizive anime të prodhuar nga A-1 Pictures, e cila u zhvillua për dy sezone nga tetori 2014 deri në qershor 2018. Një sezon i tretë nga Studio Deen u zhvillua nga tetori 2019 deri në mars 2020 dhe një sezon i katërt premierë në janar 2021 Netflix fitoi të drejtat ekskluzive të transmetimit në anglisht për serinë anime ndërsa Funimation aktualisht ka të drejtat e videos për sezonin e parë. Një film i titulluar Shtatë Mëkatet Vdekjeprurëse Filmi: Të Burgosurit e Qiellit u dha premierën në gusht 2018. Një film i dytë me titull Shtatë Mëkatet Vdekjeprurëse: Mallkuar nga Drita do të shfaqë premierën në korrik 2021.

Që nga dhjetori 2018, Nanatsu no Taizai kishte mbi 30 milion kopje në qarkullim.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtatë Mëkatet Vdekjeprurëse, një grup kalorësish legjendar që komplotuan për të përmbysur mbretërinë e Liones, u tha se u çrrënjosën nga Kalorësit e Shenjtë, megjithëse thashethemet për të qenë gjallë vazhdojnë të vazhdojnë. Dhjetë vjet më vonë, Kalorësit e Shenjtë organizojnë një grusht shteti dhe kapin mbretin, duke u bërë sundimtarët e rinj, tiranë të mbretërisë. Elizabeth Liones, princesha e tretë, niset në një udhëtim për të gjetur Shtatë Mëkatet Vdekjeprurëse dhe për të kërkuar ndihmën e tyre për të marrë përsëri mbretërinë me çdo kusht.