Jump to content

Naomi Watts

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Naomi Watts
Watts në San Diego Comic-Con 2017
U lind në28 shtator 1968
KombësiaBritanike
Vite aktiviteti1986-prezent
Fëmijë2
Prind/ërPeter Watts (baba)
Myfanwy ("Miv") Edwards (nënë)

Naomi Ellen Watts (lindi më 28 shtator 1968) është një aktore dhe producente filmi britanike. Ajo bëri debutimin e saj në filmin australian For Love Alone (1986) dhe më pas u shfaq në serialin televiziv australian Hey Dad ..! (1990), Brides of Christ (1991), Home and Away (1991), dhe në filmin Flirting (1991). Pasi u transferua në Shtetet e Bashkuara, Watts u përpoq si aktore për vite me radhë, por arriti të marrë pjesë në filmat Tank Girl (1995), Children of the Corn IV: The Gathering (1996), dhe Dangerous Beauty (1998), dhe në serinë televizive Sleepwalkers (1997-1998).

Watts u ngrit në një rëndësi ndërkombëtare për të luajtur një aktore aspiruese në thriller psikologjik të David Lynch, Mulholland Drive (2001) dhe një gazetare e torturuar në filmin horror The Ring (2002). Më pas ajo mori një nominim për Academy Award për aktoren më të mirë për performancën e saj si një nënë e pikëlluar në filmin 21 Grams (2003). Filmat e saj të rradhës përgjatë viteve 2000 përfshijnë I Heart Huckabees (2004), King Kong (2005), Eastern Promises (2007) dhe The International (2009).

Watts është veçanërisht e njohur për punën e saj në xhirim dhe prodhime të pavarura me tema të errëta ose tragjike, si dhe portrete të personazheve që durojnë humbje ose vuajtje. Ajo ka qenë një ambasadore për Programin e përbashkët të Kombeve të Bashkuara për HIV / AIDS dhe Longs Beautiful të Pantene. Megjithë vëmendjen e konsiderueshme të mediave, Watts është tërheqëse për jetën e saj personale. Ajo kishte një marrëdhënie me aktorin amerikan Liev Schreiber nga viti 2005 deri më 2016, me të cilin ka dy djem.