David Lynch

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
David Lynch
David Lynch (1990).jpg
David Lynch në ndarjen e 42- të ë çmimeve Emmy, në vitin 1990
Informacione personale
Vendlindja Missoula, Montana, SHBA
Bashkëshort(ja) Peggy Lentz (1967–1974)
Mary Fisk (1977–1987)
Mary Sweeney (2006)
Emily Stofle (2009– )
Kombësia amerikan

David Keith Lynch lindi më 20 janar 1946Missoula, Montana, ShBA. Është regjisor dhe aktor amerikan.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjisor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: David Lynch – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale