Jump to content

Narkolepsia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Narkolepsia
klp
Një pacient duke u përgatitur për polisomnografi
SpecialitetNeurologjia Edit this on Wikidata
SimptomatPërgjumje e tepruar e ditës, episode të pavullnetshme të gjumit, humbje e papritur e forcës së muskujve, halucinacione[1]
KomplikimetAksident rrugor, rënia
FillimiFëmijëri[1]
KohëzgjatjaAfatgjatë[1]
Shkaktar(ë)E panjohur[1]
Faktor rrezikuesHistori familjare, lëndime të trurit[1]
Metoda diagnoztifikueseBazuar në simptoma dhe studime të gjumit[1]
TrajtimiGjum të rregull dhe higjienë e gjumit
MjekimiModafinil, oksibate natriumi, metilfenidat
ShpeshtësiaPrej 0.2 deri 600 për 100,000[2]

Narkolepsia është një çrregullim neurologjik afatgjatë që përfshin një aftësi të zvogëluar për të rregulluar ciklet e zgjimit të gjumit.[1] Simptomat shpesh përfshijnë periudha të përgjumjes së tepërt gjatë ditës dhe episode të shkurtër të pavullnetshëm të gjumit.[1] Rreth 70% e të prekurve gjithashtu përjetojnë episodet e humbjes së papritur të forcës së muskujve, të njohur si katapleksi.[1] Këto përvoja mund të sillen nga emocione të forta.[1] Më rrallë, mund të ketë halucinacione të gjalla ose paaftësi për të lëvizur (paralizë e gjumit) ndërsa bien në gjumë ose zgjohen.[1] Njerëzit me narkolepsi kanë tendencë të flenë për të njëjtin numër orësh në ditë si njerëzit që nuk kanë, por cilësia e gjumit ka tendencë të zvogëlohet.[1]

Shkaku i saktë i narkolepsisë është i panjohur, me potencialisht disa shkaqe.[1][3] Në deri në 10% të rasteve, ekziston një histori familjare e çrregullimit.[1] Shpesh, të prekurit kanë nivele të ulëta të oreksinës së neuropeptidit, e cila mund të jetë pasojë e një çrregullimi autoimun.[1] Trauma, infeksionet, toksinat ose stresi psikologjik gjithashtu mund të luajnë një rol.[1] Diagnoza zakonisht bazohet në simptoma dhe studime të gjumit, pasi përjashtohen shkaqet e tjera të mundshme. Gjumë i tepërt gjatë ditës mund të shkaktohet edhe nga çrregullime të tjera të gjumit, siç janë apnea e gjumit, çrregullimi depresiv i madh, anemia, dështimi i zemrës, pirja e alkoolit dhe mos marrja e gjumit të mjaftueshëm.[1] Katapleksia mund të gabohet për krizë.[1]

Ndërsa nuk ka shërim, një numër ndryshimesh në stilin e jetës dhe ilaçet mund të ndihmojnë.[1] Ndryshimet e stilit të jetës përfshijnë marrjen e gjumit të rregullt të shkurtër dhe higjenën e gjumit. Ilaçet e përdorura përfshijnë modafinil, oksibate natriumi dhe metilfenidat. Ndërsa fillimisht efektive, toleranca ndaj përfitimeve mund të zhvillohet me kalimin e kohës.[1]

Vlerësimet e frekuencës shkojnë nga 0.2 në 600 për 100,000 njerëz në vende të ndryshme.[2] Sëmundja shpesh fillon në fëmijëri, me meshkuj dhe femra preken në mënyrë të barabartë.[1] Narkolepsia e patrajtuar rrit rrezikun e aksidentit.

  1. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u "Narcolepsy Fact Sheet". NINDS. NIH Publication No. 03-1637 (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 korrik 2016. Marrë më 19 gusht 2016.
  2. ^ a b Goswami M, Thorpy MJ, Pandi-Perumal SR (2016). Narcolepsy: A Clinical Guide (në anglisht) (bot. 2nd). Springer. fq. 39. ISBN 9783319237398. Arkivuar nga origjinali më 23 gusht 2016. Marrë më 19 gusht 2016.
  3. ^ "Narcolepsy Information Page". NINDS (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2017. Marrë më 7 janar 2017.