Naser Beadini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Naser Beadini
Të dhënat personale
Emri i plotëNaser Beadini
Data e lindjes20 Maj 1962(1962-05-20)
Vendi i lindjesTetovë, Jugosllavi
Data e vdekjes16 Janar 1992 (29 vjeç)
Vendi i vdekjesEskişehir, Turkey
PozicioniForward
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1980–1984Teteks75(17)
1985–1988Eskişehirspor56(18)
1988–1990Samsunspor31(3)
1990–1991Eskişehirspor28(?)
1991–1992Kayserispor16(4)
Gjithsej206(42)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Naser Beadini (20 maj 1962 - 16 janar 1992) ishte një futbollist nga Tetova i cili luajti për klubet në ish-Jugosllavi dhe Turqi.

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në Tetovë, Maqedoni, atëherë brenda Jugosllavisë, Beadini filloi të luajë futboll për klubin lokal FK Teteks. Ai ndihmoi Teteks të ngjitet në Ligën e Parë Jugosllave gjatë katër sezoneve të tij me klubin.[1]

Beadini u bashkua me ekipin turk Süper Lig Eskişehirspor në vitin 1985. Pas tre sezoneve, unë u zhvendos tek rivalët Samsunspor për dy sezone. Ai u kthye në Eskişehirspor për sezonin e ardhshëm, përpara se të shkonte në Kayserispor në vitin 1991.

Më shumë info[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Beadini, së bashku me një lojtar tjetër dhe një trajner, vdiq në një aksident trafiku pranë Eskişehir më 16 janar 1992. [2]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stats from Yugoslav First and Second League at B92
  2. ^ "Nasır'ın acı sonu" (në Turkish). Milliyet. 17 Janar 1992.