Ndihmë diskutim:Përmbajtja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi faqen ndihmëse Përmbajtja. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

 • Përmbajuni temës!
 • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Alfabeti yne eshte i perjetshem[Redakto nëpërmjet kodit]

                     Alfabeti yne eshte I perjetshem

-Gjuha shqipe eshte nje nder gjuhet me te vjetra ne ballkan.Ajo eshte vazhdim I Ilirishtes.Me 14 Nentor-22-nentor 1908 ne Manastir u mbajt tubimi I dijetareve shqiptar per shqyrtimin e alfabetit te gjuhes shqipe. -Ne kete kongres ishin te pranishem 32 delegate te ardhur nga te gjitha anet e Shqiperis si dhe nga shqiptaret e Romanis,Italis,Greqis,Turqis,Egjiptit,Amerikes etj.Si kryetar ne kete kongres u zgjodh “Gjergj Fishta’’ Sekretare e komisionit u zgjedh Parashqevi Qiriazi e cila ishte mesuese e shkolles se vajzave ne Korce.Nenkryetar u zgjodh “GRIGOR-CILKU nga Korca si dhe 11 antare te tjer.Ne ate kongres merrnin pjese edhe shqiptar me etnitete te ndryshme:musliman,katolik,ortodoks,protestantqe te gjithe se bashku per aritjen e nje qellimi te madh kombetar.Prifti katolik Gjergj Fishtanga Shkodra u dha nje fjalim ku preken te gjithe pjesmarresit.Kerkesat e kombetaristeve ishin qe gjuha shqipe mos te shkruhej as me shkronja arabe e as me shkronja grekepor me alfabetin e gjuhes shqipeqe ka 36 shkronja 7-zanore dhe 29- bashktingellore. -Ne manastir u hap shtypshkronja e pare e cila formohej nga nje grup tregtare shqiptare muslimann,aty ishin te punesuar 17 persona qe punonin me nje makin elektrike qe vihej ne levizje me dore,per te shtypur tekstet shkollore. -Shume atdhetar mundin e plot e shperndane gjuhen shqipe neper trojet tona si pershembull:Petro nini Luarasi e perhapi gjuhen ne rrethin e Korces. SHKRIMET E PARA TË GHUHËS SHQIPE DHE AUTORËT E PARË SHQIPTARË


Gjuha shqipe është e vjetër sa edhe vet populli shqiptar. Mirëpo, me shkrimet e para të gjuhës sonë, deri sot, janë marrë shumë studiues shqiptarë dhe të huaj, të cilët nuk kanë mundur ta japin fjalën e tyre të fundit. Shkenca e gjuhësisë, deri sot ka zbuluar dokumentet e para të gjuhës sonë të cilat janë shkruar në shekullin XIV përkatësisht në kohën e Skënderbeut.

Këto janë vetëm tri copëza dokumentesh të cilat shënojnë fillet e letërsisë sonë :


1. « Formula e pagëzimit », e shkruar në vitin 1462, të cilën e kishte shkruar kryepeshkopi i Durrësit Pal Engjëlli ( i lindur më 1417, vdekur më 1469), i cili kishte qenë këshilltar i Skënderbeut. Teksti : « …Unë të pagëzoj për emër të atit e të birit e të shpirtit të shenjt ! …» Teksti origjinal : (Unte paghesont peremenit Atit et birit et spertit senit) Autori porosiste të gjithë shqiptarët, që në raste të pamundësisë për të shkuar në kishë, ata t’i pagëzonin vet fëmijët e tyre në shtëpi duke e thënë shqip këtë fjali.

2. « Perikopeja e ungjillit të pashkës * » është një tjetër shkrim në gjuhën tonë që është gjetur si dorëshkrim i shkruar në alfabetin grek në shek. XIV. Është shkruar në dialektin e jugut. Edhe kjo shkresë është e karakterit fetar.

3. « Fjalori » i Arnold fon Harfit, është një dokument, ku udhëtari gjerman Arnold Fon Harfi, ( udhëtar gjerman) duke udhëtuar nëpër Evropë, ndalet në Durrës më vitin 1497, ku shënoi pak fjalë dhe fraza shqipe.

Këto pra janë tri dokumentet e para të shqipes së shkruar, por libri i parë i gjuhës shqipe është « Meshari » i Gjon Buzukut e shkruar në vitin 1555.