Ndoc Busetti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ndoc Busetti (it. Antonio Busetti; Dardago, 1870 - Lonigo, 1948) ka qenë jezuit dhe misionar italian,[1] drejtues i së përkohshmes “Elçija Zemrës së Krishtit”, autor i një gramatike dhe i një fjalori italisht – shqip.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Busetti Antonio (1870-1948)". Dizionario Biografico dei Friuliani. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Kazazi, Lindita (2014). "Pikëtakime dhe ndikime të italishtes (punim doktorature)" (PDF). fq. 93, 185. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 24 shtator 2019. Marrë më 24 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)