Negacioni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Negacioni (lat. Negation me kuptimin jo; nuk është) është veprim (dhe operator) logjik me të cilin bëhet mohimi i një vendimi logjik. Simboli i negacionit që përdoret në lëmi të ndryshme është " ".