Neglizhenca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Në kontekstin e kujdesit, neglizhenca është një formë abuzimi ku dhunuesi, i cili është përgjegjës për t'u kujdesur për dikë që nuk është në gjendje të kujdeset për veten, dështon ta bëjë këtë. Mund të jetë rezultat i pakujdesisë, indiferencës ose mungesës së vullnetit dhe abuzimit.[1]

Neglizhenca mund të përfshijë dështimin për të ofruar mbikëqyrje, ushqim ose kujdes të mjaftueshëm mjekësor, ose dështimin për të përmbushur nevojat e tjera për të cilat viktima nuk mund të sigurojë veten. Termi zbatohet gjithashtu kur kujdesi i nevojshëm mbahet nga ata që janë përgjegjës për sigurimin e tij nga kafshët, bimët dhe madje edhe objektet e pajetë. Neglizhenca mund të vazhdojë në jetën e një fëmije duke rënë në shumë efekte anësore afatgjata, duke përfshirë lëndimet fizike, çrregullimin e traumës së zhvillimit, vetëvlerësimin e ulët, çrregullimet e vëmendjes, sjelljen e dhunshme dhe vdekjen.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Analysis of Elder Abuse and Neglect Definitions Under State Law". National Academy of Sciences. 2003. Marrë më 29 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Child Abuse & Neglect - Child Welfare Information Gateway". www.childwelfare.gov. Marrë më 2023-05-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)