Neon Indian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Neon Indian
Background information
OrigjinaDenton, Texas, ShBA
ZhanretChillwave, muzikë elektronike, glo-fi, synth-pop, hypnagogic pop, vaporwave
Vitet aktik2008 - prezent
LabeliLefse, Fader Label, Static Tongues, Mom + Pop, Transgressive, Arts & Crafts México
Antar/ëtAlan Palomo
Drew Erickson
Jason Faries
Jorge Palomo
Max Townsley
Anëtarët e kaluarRonald Gierhart
Leanne Macomber
Joshua McWhirter
Ed Priesner
Websiteneonindian.com

Neon Indian është grup amerikan i muzikës elektronike nga Denton, Texas. Muzika e grupit kompozohet nga Alan Palomo (i lindur më 24 korrik 1988), i cili është gjithashtu i njohur për punën e tij me grupin Ghosthustler, dhe gjithashtu si solo artist me pseudonimin VEGA. Projekti është karakterizuar si definues i zhanrit të viteve të 2000-ta i njohur si chillwave.

Albumi debutues i grupit, Psychic Chasms, është lansuar në tetor të vitit 2009 me komente pozitive. Revista Rolling Stone e quajti Neon Indian një nga grupet më të mira të vitit 2010. Albumi i tyre i dytë, Era Extraña, u lansua në shtator të vitit 2011, i përcjellur nga Vega Intl. Night School, i cili u lansua në tetor të vitit 2015.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]