Jump to content

Neuralink

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Korporata Neuralink
LlojiPrivate
Themeluar nëkorrik 2016; 8 vite më parë (2016-07)
ThemeluesiElon Musk[1]
Zyrat qendrore,
Njerëzit kyç
Jared Birchall (CEO)[2]
OwnerElon Musk
Numri i punëtorëve
300 (2022) Edit this on Wikidata
Faqja e internetitneuralink.com

Neuralink është një kompani neuroteknologjike Amerikane themeluar nga Elon Musk dhe ekipi themelues (Ben Rapoport, Dongjin Seo, Max Hodak, Paul Merolla, Philip Sabes, Tim Gardner, Tim Hanson, Vanessa Tolosa) e cila raportohet se zhvillon ndërfaqe tru-kompjuter. Selitë qëndrore të kompanisë janë në San Francisko;[3] u themelua në vitin 2016 dhe u raportua publikisht për herë të parë në mars të vitit 2017.[4][5] Marka "Neuralink" u ble nga pronarët e mëparshëm në janar 2017.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 5 Neuroscience Experts Weigh in on Elon Musk's Mysterious "Neural Lace" Company Arkivuar 31 dhjetor 2018 tek Wayback Machine. (PDF) Eliza Strickland. Harvard University. 12 April 2017.
  2. ^ Elon Musk Breaks Twitter Silence on Secretive A.I.-Brain Firm Neuralink. Mike Brown, Inverse. 27 November 2018.
  3. ^ Masunaga, Samantha (21 prill 2017). "A quick guide to Elon Musk's new brain-implant company, Neuralink". Los Angeles Times. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Winkler, Rolfe (mars 27, 2017). "Elon Musk Launches Neuralink to Connect Brains With Computers". Wall Street Journal. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Statt, Nick (mars 27, 2017). "Elon Musk launches Neuralink, a venture to merge the human brain with AI". The Verge. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Meet the Guys Who Sold "Neuralink" to Elon Musk without Even Realizing It, April 4, 2017, MIT Technology Review