Neuralink

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Korporata Neuralink
Lloji Private
Themeluar Korrik 2016; 4 vite më parë (2016-07)
Themeluesi Elon Musk[1]
Selia San Francisko, Kaliforni, SHBA
Kryesuesit Jared Birchall (CEO)[2]
Pronar(ë) Elon Musk
Adresa e internetit neuralink.com

Neuralink është një kompani neuroteknologjike Amerikane themeluar nga Elon Musk dhe ekipi themelues (Ben Rapoport, Dongjin Seo, Max Hodak, Paul Merolla, Philip Sabes, Tim Gardner, Tim Hanson, Vanessa Tolosa) e cila raportohet se zhvillon ndërfaqe tru-kompjuter. Selitë qëndrore të kompanisë janë në San Francisko;[3] u themelua në vitin 2016 dhe u raportua publikisht për herë të parë në mars të vitit 2017.[4][5] Marka "Neuralink" u ble nga pronarët e mëparshëm në janar 2017.[6]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 5 Neuroscience Experts Weigh in on Elon Musk's Mysterious "Neural Lace" Company. (PDF) Eliza Strickland. Harvard University. 12 April 2017.
  2. ^ Elon Musk Breaks Twitter Silence on Secretive A.I.-Brain Firm Neuralink. Mike Brown, Inverse. 27 November 2018.
  3. ^ Masunaga, Samantha (21 prill 2017). "A quick guide to Elon Musk's new brain-implant company, Neuralink". Los Angeles Times. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Winkler, Rolfe (mars 27, 2017). "Elon Musk Launches Neuralink to Connect Brains With Computers". Wall Street Journal. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Statt, Nick (mars 27, 2017). "Elon Musk launches Neuralink, a venture to merge the human brain with AI". The Verge. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Meet the Guys Who Sold "Neuralink" to Elon Musk without Even Realizing It, April 4, 2017, MIT Technology Review