New Braunfels, Texas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
New Braunfels
Qytet
noform
Pamje nga New Brafels në një mëngjes me shi
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
New Braunfels is located in SHBA
New Braunfels
New Braunfels

Koordinatat: 29°42′V 98°7′P / 29.700°V 98.117°P / 29.700; -98.117

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Texas
Qarku Comal, Guadalupe
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 116.4 km2
 •  tokësore 115.1 km2
 •  ujore 1.3 km2
Lartësia 192 m (m.n.d.)
Popullsia 57,740 banorë (2010)
Dendësia 584.3 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1845
Zona Kohore CST (UTC-6)
Verore CDT (UTC-5)
Kodi Postal 78130-78133
Prefiksi 830
Faqja Zyrtare www.nbtexas.org

New Braunfels (shqiptimi: Nju Braunfels) është qytet qarqet Comal, Guadalupe, në shtetin federalTeksasit. Popullsia e qytetit ishte 70,543 sipas regjistrimit më 2015.[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nju Braunfels ndodhet në juglindje të qarkut Comal. Ndodhet 30 kilometra (18.9 milje) në jugperëndim të San Marcos dhe 78 kilometra (48.8 milje) në jugperëndim të Austin.

Sipas Zyrës së Regjistrimit, sipërfaqja e qytetit është 114.7 km2, prej të cilave 113.6 km2 është tokë dhe 1.0 km2, ose 0.91%, është ujë.[2]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nju Braunfels ka klimë subtropikale të lagështa, me verë të nxehtë dhe dimër të ftohtë. Temperaturat arrijnë nga 27.8 °C në verë deri në 9.4 °C gjatë dimrit.

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bowen, Greg. Census estimate ranks New Braunfels second fastest growing city in US, New Braunfels Herald-Zeitung, May 19, 2016.
  2. ^ "Geographic Identifiers: 2010 Census Summary File 1 (G001): New Braunfels city, Texas". U.S. Census Bureau, American Factfinder. Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 shkurt 2020. Marrë më gusht 4, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)