Jump to content

Nicolas-René Jollain

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mbreti Pirro si foshnje prezentohet para Mbretit Glauku dhe bashkëshortes së tij Mbretëreshës Beroja - Nicolas René le Jeune Jollain

Nicolas-René Jollain, i njohur edhe me mbiemrin shtesë "Le Jeune", (1732 - 1804), është një piktor francez. Njëra ndër pikturat e tij është edhe piktura në të cilën shihet Mbreti Pirro si i vogël teksa prezantohet para Mbretit Glauku dhe bashkëshortes së tij, Mbretëreshës Beroja. [1] [2] [3] [4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Louis XIV, roi de France (1638-1715), tenant le plan de la maison royale de Saint-Cyr, musée du château de Versailles — "Réunion des Musées Nationaux-Grand Palais - Search Result". www.photo.rmn.fr (në frëngjisht). Marrë më 2016-03-20..
  2. ^ Notice du catalogue général des collections du Château de Versailles, mentionnant la réattribution.
  3. ^ Fiche exposant Salon 1789, base salons du musée d'Orsay.
  4. ^ "Notice du tableau intitulé "L'Hospitalité" (sujet tiré de "Paul et Virginie") consultable". Alienor.org (në frëngjisht). Marrë më 20 prill 2021.