Glauku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Glauku apo i njohur edhe si Glaukias (302 † pes) Ishte një mbret ilir nga nga fisi i Taulantit që rimëkëmbi shtetin ilir të themeluar prej Bardhylit dhe ka marre pjese në fushatat e Aleksandrit.[1] Sundoi më 325-302 p.e.r. Deri më 325 ishte prijës i taulantëve. Më 335 kishte ndihmuar Klitin për marrjen e Pelionit. Pas vdekjes së Aleksandrit të Maqedonisë çliroi krahinat rreth liqenit Lihnid, i bashkoi me zotërimet e veta dhe u bë mbret i ilirëve.

Ndoqi një politikë kundër maqedonëve edhe në Epir. Për këtë u afrua me lidhje martesore me mbretin molos Aiakidin dhe kur ky u rrëzua më 317-n, mori nën mbrojtjte të birin e tij dyvjeçar, Pirron. Nuk pranoi t’ia dorëzonte Pirron mbretit maqedon Kasandrit as kur i premtoi si shpërblim shumën e madhe prej 200 talantesh, as kur ai e kërcënoi me luftë.

Në vitet 314-312 Glauku luftoi me sukses kundër Kasandrit për Apoloninë e Dyrrahun, duke pasur edhe ndihmën e korkyrasve. Tre vjet më vonë hyri në Epir, mposhti kundërshtimin e grupit promaqedon të kryesuar nga ungji i Pirros, Alketi dhe vuri në krye të shtetit molos Pirron 12-vjeçar.

Glauku përmendet si mbret ilir deri më 302-shin. Gjatë sundimit të tij shteti ilir u bë e vetmja forcë e rëndësishme në Ballkan që iu kundërvu Maqedonisë dhe ndikoi në ngjarjet kryesore politike të kohës.

Glauku dhe Pirroja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

317 Glauku mundi të ngjitej deri mbreti i Taulanteve. Ai pastaj u përpoq për një aleancë me Mbretërinë molose te Epirit. Prandaj i dha princit molos Pirro azil dhe adoptoi atë në mënyrë që të ndërtojë këto pretendues kunder partisë promaqedonase në Epir. Pirro u be me vone vertete mbreti i Epirit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Arrian, JR Hamilton, dhe Aubrey De Selincourt, 1976, faqe 49: "... dhe ishte bashkuar edhe Glaucias, princi i Taulantians, ose mbreti Aleksandri i Madh: Selections Nga Arrian, Diodorus, Plutarch, dhe Quintus Curtius nga Arrian, Diodorus Siculus, Plutarch, dhe Quintus Curtius Rufus, 2005, faqe 23: "... një mbret armik i lashtë i quajtur Bardylis, ndihmohej nga fisi fqinj Taulantian, Glaucias. Këtu, për herë të parë ..."i Taulanti, një prej fiseve Iliriane