Ninoslav Marina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ninoslav Marina[1][2] (lindur në Shkup, Maqedoni, në 25 shtator, 1974) është Rektor i Universitetit për Shkencën e Informacionit dhe Teknologjinë që ndodhet në Ohër, Maqedoni.

Biografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi përfundoi studimet e larta në Fakultetin e Inxhinierise Elektrike në UKIM Skopje, NM fitoi gradën Ph.D. në École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) më 2004. Në partneritet me Nokia Research Centre në Helsinki, tema e tij ishte në fushën e teorisë së informacionit me aplikim në komunikimet wireless. Ninoslav Marina ishte drejtor i R&D në Sowoon Technologies prej 2005 në 2007. Prej 2007 me 2008 ai ishte Visiting Scholar në University of Hawaii at Manoa. Më pas, prej 2008 në 2009, ai punoi si kërkues shkencor post-doktoral në University of Oslo. Gjatë periudhës 2010-2012 Ninoslav Marina ishte Visiting Postdoctoral Research Associate në Princeton University. Ai vazhdon të ketë një pozicion Visiting Research në Princeton.

Arritjet shkencore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prof. Marina ka qenë profesor i ftuar në njëzetë universitete nëpër botë, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, Japoni, Mbretëria e Bashkuar, Izrael, Rusi, Brazil, Hong Kong, Norvegji, Finlandë, Portugali, dhe Republika e Cekisë. Ai ka një historik ekselent dhe eksperiencë në gjetjen e fondeve nëpërmjet programeve të ndryshme në akademi dhe industri, duke përfshirë programe si Swiss CTI, Swiss NSF, Komisioni Europian dhe European Space Agency. Ai është ekspert vlerësimi dhe reviewer në Framework Programme 6 dhe 7 të Komisionit Europian. Dr. Marina është Anëtar Senior i Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE), dhe një nga bashkëthemeluesit e Degës Maqedonase të IEEE Information Theory Society.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "UIST 'St Paul the Apostle'". www.uist.edu.mk. Arkivuar nga origjinali origjinali më 6 mars 2016. Marrë më 2014-08-27. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Ninoslav Marina - European commission". European commission. Marrë më 2014-08-27. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)